ЕрТаг лоцира велосипед во симулиран грабеж

Велосипед

Без сомнение AirTag Стана модерен. Мал уред на „Епл“ што ќе се продава како слатки торти. Сигурен сум. Тракер интегриран во екосистемот „Барај“ на „Епл“, со батерија која трае една година, а чини 35 евра. Уверен успех.

Меѓу сите „кучки“ што ги прават на сиромашниот AirTag YouTube, најдовме многу интересно видео. Тие симулираа кражба на велосипед, кој имаше скриен AirTag. Дали тие го најдоа тоа?

Продавница за велосипеди сакаше да тестира дали вреди да се скрие AirTag во велосипед, и на тој начин да може да се лоцира во случај на кражба. За 35 евра, мораше да докажете дали е ефикасен во случај на кражба и секогаш да го носите скриен на велосипедот. И вистината е тоа ја најдоа.

Продавницата започна со конфигурирање на AirTag како велосипед, а потоа го залепи под седло на велосипед паркиран надвор од продавницата. „Осомничен“ крадец го одвел својот велосипед на непозната локација. Чекале 10 минути, доволно долго за „крадецот“ да биде далеку од продавницата и започнале со потрагата.

Првата локација ја добија 8 минути по наводниот грабеж, а втората по 20 минути. Релативно долгите интервали веројатно го одразуваат фактот дека станува збор за мала популација, така што во тоа време релативно малку луѓе биле на улица. Исто така, „крадецот“ продолжи да се движи, па единствената шанса за ажурирање на локацијата беше во минливите моменти кога велосипедот минуваше доволно близу до iPhone како да го пренесува нивното присуство.

Ноктите вклучени неколку локации Тие беа во можност да кажат каде се упати крадецот на велосипед и да погодат кои патеки може да ги избере додека одеа. Во понаселен град, тие би имале помала можност да предвидат каде се упатил крадецот, но локацијата ќе беше многу попрецизна, на патот пронајдени многу повеќе iPhone-и.

Потребно е половина час да се лоцира украдениот велосипед

Третата локација се случи 26 минути по „грабежот“, а четвртата во 33 Minutos. Велосипедот се наоѓаше во станбена област, и така беше се наоѓа физички половина час откако бил ограбен.

Apple не рекламира AirTag како уред против кражба, но секако може да се стави во употреба без проблем. Значи, повеќе од тоа што ќе скрие е неговиот велосипед, скутер или автомобил, без сомнение.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.