VirtualBox 7.0 во својата бета фаза е компатибилен со Apple Silicon

Oracle VirtualBox компатибилен со Apple Silicon

Малку се програмите што треба да останат кои не се директно компатибилни со Apple Silicon. Сепак, одвреме-навреме ни се вести за некој кој штотуку се приклучил на списокот. „Новото“ кое штотуку дојде на оваа позиција, е едно од оние што може најмногу да се користи секојдневно. Зборуваме за VirtualBox на Oracle, дека, иако сè уште не е официјално поддржан, неговата верзија 7.0 бета фаза е. Затоа, наскоро ќе имаме софтвер кој работи на машини со тој чип на Apple.

Иако мислам дека VirtualBox го знаат скоро сите читатели, никогаш не боли да се каже дека е софтвер способен да виртуелизира macOS или Windows околина, дури и Linux, за да може безбедно да работи во нив. Се инсталира на нашите Mac компјутери без никаков проблем и може ефикасно да работи. Новата верзија објавена од Oracle, 7.0 во моментов, освен што имплементира нови функции што сега ќе ги видиме, се издвојува по стане целосно компатибилен со силиконот на Apple, иако во бета верзија. 

Со доаѓањето на овој софтвер, со VirtualBox, тријадата е завршена. Веќе ги имаме тројцата најмоќни. се приклучува Паралели Desktop y VMWare Fusion па веќе нема оправдување за да може да се искористи некој од нив.

Има многу нови функции кои доаѓаат во оваа нова верзија. Сега гледаме најистакнатите. Но, повторно, запомнете дека компатибилноста со Apple Silicon е во бета фаза, па затоа не е невообичаено некои работи да не успеат или да не работат правилно. Ајде да ги погледнеме тие нови функции:

 • виртуелни машини може да се шифрира целосно сега.
 • Lкако машини во облакот може да се додаде во менаџерот на виртуелна машина и да се контролира како локални виртуелни машини
 • додаде nнова алатка слична на „монитор на ресурси“.
 • Нов додаток за прегледувач за помош
 • Нов центар за известување
 • Подобрена компатибилност со теми на сите платформи. Linux и macOS користат мајчин мотор, додека за Windows хост се имплементира посебно.
 • Сега се користи Vorbis како стандарден аудио формат. Опусот повеќе не се користи.
 • macOS домаќин: Сите екстензии на јадрото се отстранети. VirtualBox е целосно заснован на vmnet и хипервизорските рамки обезбедени од Apple.
 • Таа обезбедува а пакет за преглед на програмери за системи со Apple Silicon CPU.
 • Нова 3D поддршка базирано на DirectX 11

Има многу повеќе дека може да видите овде.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.