VLC 3.0 е на пат: се подобрува внатре, но треба да го подобри својот интерфејс

VLC Apple TV VLC е плеер што не треба да пропадне на Mac, бидејќи делува како нож за помош. QuickTime многу се подобри, делумно благодарение на тоа што му обезбеди голем број кодеци, но VLC е гаранција дека сме инсталирале и ни дава сигурност да отвориме секаков вид датотека. Од друга страна, поврзаноста што ја нуди овој плеер, и за влез и за излез на видео, ја прави неопходна. Неколку датуми од гледањето на конечна верзија 3.0 на играчот, крајот на октомври е датумот програмиран од неговите развивачи, гледаме дека бета верзијата работи доста добро. Ајде да видиме некои од нејзините новини.

Чекаше, но носи многу новости. Првиот има врска со емисијата на содржина надвор од нашиот Mac. VLC 3.0 ќе има поддршка за Chromecast од Google и работи на тоа да биде компатибилен со други медиуми, вклучително и AirPlay за Apple TV. 

Компатибилност со други протоколи како што се UPnP и Miracast, Тие се на списокот за обврски на компанијата, но без конкретен датум. UPnP Тоа ни овозможува да испраќаме содржина до Smart TV, без да имаме додатоци како што се Apple TV или ChromeCast, сè додека телевизорот го поддржува овој протокол.

Иако повеќето подобрувања не се видливи со голо око. Најважните подобрувања во оваа верзија се однесуваат на внатрешната функција. Искористувајќи ги целосно моторите за декодирање на датотеки, тие постигнуваат поефикасна репродукција од претходните верзии. Пример е новиот видео формат на Apple. Со тековната верзија, одредени Mac имаат проблеми со репродукцијата H265 / HEVC. Од друга страна, со бета верзиите од 3.0 го читаат без проблеми.

Покрај тоа, новата верзија ги вклучува сите новости што се достапни во новите плеери на Apple TV 4k и на највисоко ниво. Затоа, имаме HDR и Dolby Atmos во ова ажурирање. И тука неговите функции не завршуваат: компатибилност со HTTP / 2, FTP, NFS или SMB, репродукција на Видеа од 360 степени.

Негативниот дел од прелистувачот е интерфејсот. Ова не добива големи промени, заостанувајќи нешто со дизајнот на водечки апликации. Сепак, неговото работење нема да ве остави рамнодушни.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.