Voysis, е уште еден стартап што го купи Apple

Siri

Во овој случај, стекнување на Voysis тоа е директно насочено кон вештачката интелигенција. Овој ирски стартап би требало да помогне во подобрувањето на асистентот „Сири“. Асистентот на Apple има прилично високо ниво во овој момент благодарение на подобрувањата што компанијата Купертино ги спроведува со текот на времето и во овој случај со купувањето на стартапот Voysis, специјализиран за вештачка интелигенција, сè укажува на тоа дека Siri ќе биде голем корисник Во оваа смисла.

Како што можеме да прочитаме во добро познатиот медиум Блумберг, оваа компанија е специјализирана во „Хуманизирај“ ја технологијата така што повеќе се чини јазик на народот и на овој начин да се разбере сè што е побарано од асистентот на похуман начин. Во овој случај, како што велиме, ова е нешто што Apple го подобруваше долго време, но секогаш има простор за понатамошно подобрување. Од iPhone 4s кога беше лансиран Siri, ова се смени многу, но секако мора да се смени многу повеќе.

API-те би биле главните корисници на оваа набавка и тоа е дека сето ова е секогаш во рацете на развивачите за да ги подобрат апликациите и алатките, така што користејќи ја нервната мрежа Wavenets што ја има Voysis во својата моќ, гласовите и самите фрази ќе бидат нешто пореални отколку што се сега. Од Apple тие не ја коментираат главната употреба што ќе ја дадат на оваа аквизиција, но гледајќи за што станува збор, логично е да се мисли дека асистентот на Siri може да биде главен корисник на набавката.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.