WWDC: macOS Ventura е веќе реалност

 

macOS Ventura

Apple на денешниот WWDC, конференција за програмери која траеше долга, речиси два часа, затоа што имаше многу материјал за презентирање, го најави новиот оперативен систем за Mac. Го имаме и со нас новиот macOS Ventura. Одговара на macOS 13. Многу структуриран оперативен систем, со многу нови функции и пред се многу ефикасен, благодарение на новиот M2 чип кој исто така е претставен и кој ќе го носи новиот MacBook Air.

Треба да започнеме со претставување кои Mac се компатибилни со оваа нова macOS Ventura. За брзо кажано, треба да знаете дека тие се исти како оние што се компатибилни со претходната верзија и дека биле компатибилни уште во 2021 година. Но, ние ви оставаме листа која е секогаш повизуелна:

 • 2017 iMac и подоцна;
 • 2017 iMac Pro и подоцна;
 • 2018 MacBook Air и подоцна;
 • 2017 MacBook Pro и подоцна;
 • 2019 Mac Pro и подоцна;
 • 2018 Mac mini и подоцна;
 • 2017 MacBook и подоцна;
 • 2022 Mac Studio

Да почнеме со она што е ново во овој нов macOS:

Менаџер на сцена

Менаџер на сцената

Нов начин за реорганизација на работната површина и јазичињата што ги имаме отворено. На овој начин, она што е наменето е да се фокусира вниманието на главните отворени прозорци, оние во кои работиме да ги оставиме споредните настрана. На овој начин се фокусираме и сме поефикасни и попродуктивни. Оваа нова функционалност е активирана од Контролниот центар на нашиот Mac.

Што има ново во FaceTime

На повиците FaceTime се додава нова доблест. Благодарение на macOS Ventura и Handoff, сега можеме да прифатиме повик од iPhone, но да го завршиме на Mac. Сега кога работиме од далечина, тоа е нешто што ќе не извлече од многу проблеми бидејќи можеме да размениме повик помеѓу iPhone и Mac е многу добра идеја.

Патем, сега можеме да го користиме тој iPhone како веб камера на Mac, а исто така благодарение на macOS Ventura.

сафари

сафари

Имаме вести во кои за Apple е најдобар прелистувач во светот и најефикасен за Mac.Како може да биде поинаку, Safari, кој е прелистувач на Apple, е најдобрата опција ако користиме Mac.Нема сомнеж. Сега вклучи и некои вести кои се стари пријатели.

Се враќаме да ја имаме лентата за навигација каде секогаш. Експериментите завршија и го имаме она што отсекогаш сме го посакувале.

Една од новитетите што најмногу ми го привлече вниманието во врска со ажурирањето е тоа што корисниците сега можат да ја споделат почетната страница со нивните омилени и сè. Многу корисно да се влезе во соработка и семејство.

пошта

Конечно. Имаме голем број функции кои недостигаат подолго време. Сега можеме да ја вратиме пратката ако сме зажалиле или како што често се случува, кога ќе сфатиме дека не сме ја прикачиле датотеката што велиме дека би ја прикачиле. Ќе имаме одредено време да можеме да се вратиме како ништо да не се случило.

Можеме да закажеме и пратки и да генерираме предупредувања од нашите е-пошта.

Центарот на вниманието

Пребарувањето на Mac стана многу подобро со macOS Ventura. Тој е редизајниран за да покаже многу поефикасни резултати. Исто така, сега можеме да бараме слики користејќи ја функционалноста Live Text. Последна!

Имаме повеќе новости, но ќе ги откриеме додека ќе видиме како еволуираат бета-станиците. Што инаку, Apple коментираше дека ќе биде брз за наесен сите да уживаме во овој нов macOS.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.