Çfarë ndodh nëse Apple Watch humbet ose vidhet?

  ora-mollë-2

Një nga temat më të përsëritura këtë javë ka qenë zbulimi se Apple Watch nuk ka një sistem të mirë sigurie në rast vjedhjeje ose humbjeje të veshjes. Po, është e vërtetë që nëse kemi orën të konfiguruar me një kod, askush përveç nesh nuk do të jetë në gjendje të përdorë të dhënat tona dhe informacionin tjetër. Por kur flasim për produktet e Apple të gjithë e dimë se sa të ëmbla janë për 'miqtë e të tjerëve' dhe në këtë rast Apple nuk zbaton një sistem në orë për ta bërë atë të papërdorshëm në rast vjedhjeje ose humbjeje.

Kjo është një çështje që shqetëson përdoruesit me fat që kanë tashmë Apple Watch të ri në kyçet e tyre dhe që shohin se si të kryejnë disa hapa të thjeshtë dhe pa nevojën e një ID të Apple ose hapa të ngjashëm të restaurimit si në iPhone, iPad dhe iPod Prek, janë në gjendje ta lënë orën të restauruar nga origjina dhe ta bëjnë atë të funksionojë pa probleme.

ora-mollë-1

Apple ka investuar në këtë kuptim për një kohë të gjatë dhe është e vërtetë që rënia e vjedhjeve të pajisjeve me iOS ka rënë pas këtyre masave të sigurisë, ora e re e djemve Cupertino nuk shton më shumë sesa një mbrojtje për të dhënat tona përmes një kod, Veryshtë shumë e vërtetë që na mbron të gjitha të dhënat personale dhe të tjerët, por nuk parandalon përdorimin e tij në rast vjedhjeje ose humbjeje.

Apple tashmë po punon për të

Si rezultat i kësaj, Apple është tashmë në punë kështu që në azhurnimin tjetër të softuerit të orës, përdoruesi dhe fjalëkalimi i pronarit do të pyeten nëse doni të kryeni një restaurim të të njëjtit. Apple e di që bërja e kësaj manovre ua mbyll derën pak 'miqve të të tjerëve' dhe përdoruesit do të jenë më të qetë.

Është e mundur që gjatë WWDC 2015 shfaqet azhurnimi i parë zyrtar të sistemit operativ dhe në të shtohet një sistem që parandalon rikthimin e orës pa fjalëkalim ose hap të mëparshëm.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.