Logitech MX Keys dhe MX Master 3, duke iu afruar përsosmërisë

Ne testuam dy produktet e reja Logitech për Mac-të tanë: tastiera MX Keys dhe miu MX Master 3, dy produkte që janë vendosur si referencë në treg dhe produktet që mund të mposhten nga çdo markë, duke vendosur shiritin mo i larte Cilësi, komoditet dhe veçori të përparuara që diskutojmë më poshtë.

Bashkimi i Logitech dhe tastierave dhe minjve për kompjuterët tanë është aq intensiv saqë duket e vështirë të mendosh për një tastierë ose mi dhe të mos mendosh automatikisht për markën e njohur. Janë vite përvojë në këtë sektor, të cilat pasqyrohen në produktet e tij, gjithnjë e më të rafinuara dhe me funksione që vështirë se mund të ishin imagjinuar disa vite më parë.. Tastiera e re MX Keys dhe miu MX Master 3 janë lëshimet e reja të markës që po i afrohen gjithnjë e më shumë përsosjes.

Tastiera e Çelësave MX

Nëse tastiera Logitech Craft (të cilën tashmë e kemi diskutuar në këtë lidhje) ju ka pëlqyer, por çmimi i tij është dukur shumë i lartë (megjithëse e meriton atë), ky çelësat Logitech MX është pikërisht ajo që ju po kërkoni. Trashëgimtar i modelit dhe materialeve të vëllait të tij të madh, disponon me rrotën e tij karakteristike dhe në kthim na ofron një çmim shumë më tërheqës për ata që nuk do të merrnin shumë nga kjo karakteristikë e Artizanatit. Por Logitech nuk ka dashur të zvogëlojë një jota në pjesën tjetër të karakteristikave dhe na ofron një tastierë premium 100%.

Pas një viti e gjysmë duke përdorur Logitech Craft çdo ditë me iMac tim, unë nuk kam vërejtur ndryshimin më të vogël me këtë çelësat MX. Tastiera është jashtëzakonisht e rehatshme për t'u përdorur, shumë e qëndrueshme në tryezë Falë dizajnit të tij metalik dhe një sipërfaqe të mirë mbështetëse, çelësat janë me një madhësi normale, konkave dhe me një udhëtim të vogël, por të mjaftueshëm për të pasur një ndjenjë të mirë kur shtypni. Një tastierë e plotë me tastierë numerike, kursorë të plotë dhe çelësa shtesë të funksioneve që ju ndihmojnë të bëni gjërat shumë më shpejt. Ai përshtatet në mënyrë të përkryer me Windows dhe macOS, me të gjitha çelësat e secilit sistem.

Keyboardshtë një tastierë Bluetooth, por mund të funksionojë edhe përmes sistemit Unifikues të Logitech falë adaptorit USB të përfshirë. Unë rekomandoj këtë mënyrë të dytë të lidhjes, është më e qëndrueshme dhe më jep ndjesinë se bateria zgjat edhe më shumë, të paktën për aq kohë sa kam përdorur Logitech Craft. Duke përdorur njërën nga të dy metodat mund të lidhni deri në tre pajisje falë tre kujtimeve të saj, dhe kalimi ndërmjet tyre është çështje e shtypjes së një butoni, aq shpejt dhe lehtë. Nëse shpesh përdorni iPad ose MacBook përkrah iMac tuaj, mund të përdorni të njëjtën tastierë për të gjitha pajisjet.

Një tipar tjetër i kësaj tastiere është drita e pasme, e rregullueshme në intensitet (jo me ngjyra), dhe me një sensor që e bën atë të aktivizohet vetëm kur është e nevojshme, duke zgjatur kështu jetën e baterisë. Mund të rregullohet në intensitet manualisht, dhe Ashtë kënaqësi të shohësh sesa mirë funksionojnë sensorët e tastierës, thjesht duke bashkuar duart ata aktivizojnë ndriçimin e tastave, madje pa qenë nevoja t’i shtypni. Sapo të provoni një tastierë me ndriçim të ndritshëm, nuk e kuptoni më se si mund të ishit pa të më parë, e pakonceptueshme që Apple ta mos e përfshijë atë në tastierat e saj.

Rimbushja e tastierës bëhet duke përdorur një kabllo USB-C, të përfshirë në kuti. Ka një autonomi prej rreth 10 ditësh me përdorim "normal" dhe ndriçim aktiv të dritësNë rastin tim, unë do të thosha diçka tjetër, sepse ka ditë që nuk e përdor, megjithëse nuk e fik kurrë nga çelësi i disponueshëm për të. Tastiera hyn automatikisht në modalitetin e energjisë së ulët kur nuk përdoret për një kohë dhe zgjohet automatikisht sapo të prekni një buton. Nëse çaktivizoni dritën e pasme, autonomia është deri në 5 muaj sipas Logitech, diçka që unë nuk e kam verifikuar.

MX Master 3

Miu MX Master 3 është plotësuesi perfekt i tastierës, ose pa të. Simplyshtë thjesht perfekte dhe produkti kryesor i markës. Pas më shumë se një viti duke përdorur MX Master 2S nuk mund të flas më shumë se mrekulli të këtij miu përrallor, dhe pasardhësi i tij trashëgon më të mirën dhe përmirëson disa aspekte. Ergonomia, lehtësia e përdorimit, besueshmëria, përshtatja, materiale premium dhe qasja në një mori karakteristikash të shpejta… Mund të mendoj vetëm për një problem të vogël me këtë mi: ata kanë zëvendësuar LED-të e treguesit të ngarkimit me një LED të vetëm që nuk ju tregon sasinë e baterisë së mbetur. Për pjesën tjetër, ajo që u tha: e përsosur.

Logitech ka modifikuar paksa modelin e miut nga paraardhësi i tij për të përmirësuar ergonominë, dhe ka arritur një pozicion shumë të rehatshëm të dorës, i cili ndihmohet nga një rregullim i ri i butonave anash, më i arritshëm, duke përmirësuar përdorshmërinë e tij. Nëse jeni mësuar me një mi normal me dy butona, shikimi i një miu me kaq shumë kontrolle mund të krijojë dyshime, por ju mësoheni më pak se një ditë përdorimi. Dy rrotat dhe butonat e saj të shumtë janë vendosur në mënyrë strategjike në mënyrë që përdorimi i tij të jetë shumë intuitiv, dhe aftësia për të personalizuar kontrollet ju lejon të vendosni gjithçka aty ku ju duket e përshtatshme.

Një përmendje e veçantë meriton rrotën e saj kryesore, e bërë prej çeliku të përpunuar dhe me një butësi në përdorimin e saj që do t'ju bëjë të urreni çdo mi tjetër që merrni. Sistemi i tij «Magspeed» ju jep një lëvizje të bukur dhe të qetë kur e ktheni atë ngadalë ose të shpejtë dhe të gjerë kur e ktheni shpejt. Magnetët kontrollojnë rrotullimin e rrotës dhe në varësi të forcës që ushtroni në rrotullim, ajo do të dijë se si dëshironi të lëvizni. Butoni pak mbi timon ju lejon të ndryshoni manualisht sistemin, por unë në të vërtetë nuk e përdor fare, sistemi automatik funksionon shumë mirë.

Butonat kryesorë janë shumë të butë në prekje, por nuk do t'i shtypni gabimisht. Rrota rrotulluese bie në gishtin tuaj të madh, dhe ju mësoheni shumë shpejt, duke e humbur sa më shpejt që nuk e keni. Poshtë tij gjenden dy butona të tjerë që mund të përshtaten me funksionet që dëshironi. Nëse kjo ju duket pak, ekziston një buton tjetër në skedën anësore të miut që është gjithashtu i përshtatshëm. Për ata që nuk kanë përdorur kurrë një mi të këtij lloji, mund të jetë e çuditshme të personalizosh kaq shumë funksione në një mi, saqë është përdorur gjithmonë vetëm për të treguar. Në seksionin tjetër të analizës mund të shihni se si ato janë të personalizuara dhe pse është diçka që e bën këtë MX Master 3 miun më të mirë në treg.

Lidhja e miut është e njëjtë me tastierën shoqëruese dhe një pajisje unike unifikuese në USB e kompjuterit tuaj do të bëjë për tastierën dhe miun, ose mund të përdorni Bluetooth. Ka tre kujtime, si tastiera, dhe ndryshimi i pajisjeve është çështje e shtypjes së një butoni të vendosur në bazë. Një sensor 4.000 DPI ju jep saktësi të jashtëzakonshme dhe funksionon në çdo sipërfaqe, madje edhe në xham. Lidhur me autonominë, ju mund të shijoni miun për 70 ditëDhe nëse ju mbaron bateria, qetësi shpirtërore sepse përveç se mund ta përdorni me kabllon e karikimit të lidhur, mund ta përdorni edhe për 3 orë me vetëm një minutë karikim. Nga rruga, Logitech ka shtuar USB-C për të karikuar MX Master 3, diçka që e diferencon atë nga modeli i mëparshëm dhe vlerësohet.

Logitech Options, softueri që mbyll rrethin

Hardueri i mirë nuk është gjithçka, dhe Logitech e di që produktet e tij të shkëlqyera duhet të shoqërohen nga një program konfigurimi që të përputhet. Aplikacioni Logitech Options ju lejon të konfiguroni të gjitha veprimet e atyre butonave "speciale" në tastierën e mausit MX Master 3 dhe Keys MX. Përdorni rrotën e lëvizjes për të zmadhuar, butonat anësorë për të zhbërë veprime ose për të bërë pamje të ekranit, lëvizni midis desktopëve ... cilësia e opsioneve të ofruara në këtë aplikacion është e pabesueshme dhe madje mund të konfiguroni opsione të ndryshme në varësi të aplikacionit ku jeni. . Në këtë mënyrë do të jeni në gjendje të kryeni disa funksione në Final Cut Pro dhe funksione të tjera të ndryshme në Word. Me Duolink mund të zgjeroni funksionet e miut tuaj duke shtypur tastin Fn në tastierën tuaj, dhe me Logitech Flow mund të transferoni skedarë midis kompjuterëve. Dhe në mënyrë që të mos e humbni konfigurimin tuaj pasi të keni përsosur gjithçka sipas dëshirës tuaj, mund të krijoni kopje rezervë nga vetë aplikacioni.

Mendimi i redaktorit

Logitech ka krijuar dy produkte të reja duke përdorur mirë përvojën e viteve në bërjen e tastierave dhe minjve. MX Master 3 zëvendëson paraardhësin e tij si "miu më i mirë" dhe me tastierën MX Keys ka arritur të ruajë cilësinë e Logitech Craft të suksesshëm duke hequr rrotën e funksionit që jo të gjithë përfituan dhe duke ofruar në këmbim një tastierë të shkëlqyeshme me një çmim më të ulët tërheqëse Veçmas, por shumë më mirë së bashku, kjo tastierë dhe mi është zgjedhja perfekte për këdo që kërkon diçka më shumë sesa ato që ofrojnë produktet konvencionale..

 • Logitech MX Master 3 89,99 € (lidhje)
 • Çelësat Logitech MX 85,74 € (lidhje)
Logitech MX Keys dhe MX Master 3
 • Vlerësimi i redaktorit
 • Vlerësim 4.5 yje
85
 • 80%

 • Logitech MX Keys dhe MX Master 3
 • Rishikimi i:
 • Postuar ne:
 • Modifikimi i fundit:
 • Dizajn
  Redaktori: 90%
 • funksionalitetin
  Redaktori: 90%
 • Cilesia e cmimit
  Redaktori: 90%

rekuizitë

 • Multi-pajisje
 • Materiale cilësore
 • Komode dhe ergonomike
 • Butonat e hyrjes së shpejtë
 • USB-C
 • Softuer për personalizimin e veçorive
 • Tastierë me dritë prapa

Contras

 • Treguesi i baterisë i papërmirësueshëm

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Carlos dijo

  Unë dua të di se ku ta blej atë orë apo nëse është thjesht një lexues ...