Çfarë do të ndodhte me Apple nëse të gjithë ndiqnin shembullin e Epic Games?

Epike vs Apple

Siç e dini, Lojërat Epike ka vendosur të shkojë ballë për ballë me tarifat e Apple Store. Ju duket se komisioni prej 30% është i padrejtë dhe se nuk duhet të ekzistojë. Kompanitë e tjera janë ankuar gjithashtu për këtë përqindje (e njëjta që Google akuzon) por Ata nuk kanë marrë vendimin drastik të Lojërave Epike. Po sikur të gjithë ata që ankohen të bëjnë të njëjtën gjë?

Nëse Epic Games largohet nga Apple ka të ngjarë që shumë përdorues të Apple të largohen nga marka

Fortnite në Apple

Lojërat Epic e kanë parë si një nga lojërat e saj fetish, Fortnite është hequr nga App Store dhe për këtë arsye të gjithë përdoruesit e rinj që duan të shkarkojnë lojën në një pajisje Apple ata nuk do të jenë në gjendje ta bëjnë atë. A është kjo e mjaftueshme që dikush të ndalojë blerjen e pajisjeve Apple? Epo, sinqerisht, unë mendoj kështu.

Shumë përdorues të rinj do të përjashtojnë mundësinë e blerjes së një pajisjeje nga kompania e mollëve thjesht sepse nuk mund të luani Fortnite. Loja vazhdon të fshijë ekranin e konzollave, tabletëve dhe telefonave. Pavarësisht nga koha që lidhni, ajo është gjithmonë e plotë. Unë kam një nip 13-vjeçar që preferon të ndërpresë pushimet e tij verore për të luajtur një ngjarje Fortnite. Imagjinoni sa do të kishte rëndësi për të të bënte pa iPad ose Mac.

Shitjet mund të mos bien shumë ulët për këtë fakt. Por pyetja më e rëndësishme që lind është, çfarë do të ndodhte në rast se e bënin kompanitë e tjera.

Nuk është çelësi. Nuk e di nëse kompanitë e tjera do të guxojnë të mbjellin Apple në atë mënyrë. Por mënyra se si e shoh unë për mendimin tim këto janë gjërat që mund të ndodhin:

Opsioni 1: Apple ka mbetur vetëm. Nuk ka gjasa

Logoja e mollës

Se shumë kompani do të ndjekin në vazhdën e Lojërave Epike duket e pamundur. Më shumë se gjithçka sepse ata duhet të kishin marrë tashmë një masë të ngjashme për shembull Facebook dhe nuk ka. Apple është një treg i ëmbël. Shitjet e pajisjeve të kompanisë amerikane çdo vit janë miliona përdorues të mundshëm që e bëjnë të vlefshme të paguajnë komisionet që ata krijojnë. Gjithmonë do të ketë përfitime.

Tani, Apple nuk duhet ta marrë me lehtësi këtë çështje. Asnjë kompani tjetër nuk mund të shkojë në rrugën e Lojërave Epike, por sigurisht Shtë i vetmi që mund të merret kur nuk ju pëlqen diçka dhe tashmë keni protestuar disa herë. Ju mund të vazhdoni të ankoheni dhe shkruani në bloget tuaja se Apple ka një monopol, por e vetmja mënyrë për t'i bërë gjërat të qarta është të rrezikosh.

Opsioni 2: Apple do të ulë përqindjen e komisionit dhe Lojërat Epike do të kthehen. E mundshme

Wechat në Apple

Apple është zhytur tani në shumë fronte që lidhen me monopolin dhe komisionet nga App Store. Kongresi Amerikan, po ju monitoron. Facebook (një tjetër që hetohet nga Kongresi) ankohet për Apple. Epic Games largohet nga anija e Apple dhe Google (e cila ngarkon të njëjtën shumë komisioni).

Nëse kësaj i shtojmë se Donald Trump është i vendosur (indirekt) të bëjë që fitimet e ndërmarrjes të bien për shkak të tij ndalimi i përdorimit të aplikacioneve kineze në pajisjet Apple, ne kemi një më shumë se Tim Cook i shqetësuar për situatën aktuale E cila po përkeqësohet sepse jemi akoma në mes të një pandemie globale.

Pra, është një mundësi e mundshme që përqindjet e komisionit të ulen dhe që më në fund Fortnite përfundon duke u kthyer te Apple.

Opsioni 3: E gjithë kjo gjë do të ndodhë sikur asgjë të mos kishte ndodhur. Opsion më shumë se sa ka të ngjarë

Nëse mund të jemi të sigurt për një gjë, ajo është se koha shëron gjithçka. Apple mund ta përballojë stuhinë, duke qenë e qetë përballë lëvizjes që po bëjnë të tjerët dhe duke pritur që gjithçka të kthehet në normalitet. Mbi të gjitha, nëse Fortnite nuk është në App Store, përdoruesit do të mësohen me të dhe është e pranueshme mos-shitja e pajisjeve Apple për këtë çështje. Do të rritet përsëri, kur një kompani tjetër të dalë me një lojë të suksesshme.

Pyetja është të presësh dhe mendoj se asgjë nuk do të ndodhë. Gjithçka do të mbetet e njëjtë, komisionet do të jenë të njëjtat dhe ata do të vazhdojnë të ankohen. Gjithnjë e më pak derisa ankesat të zhduken. Mbi të gjitha, ato janë kompani që kërkojnë fitim. Disa nuk mund të jetojnë pa të tjerët dhe e gjithë lëvizja është studiuar. Z. para është një zotëri i fuqishëm.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.