Çfarë të bëni kur "Rreth këtij Mac" nuk ju informon mirë

rreth-estemac-0

Në OS X kur duam të kërkojmë informacion shtesë në lidhje me pajisjen që kemi instaluar në kompjuterin tonë ose për të kontrolluar statusin e Mac ose thjesht për të parë versionin e firmuerit të një pajisjeje specifike. Edhe me alternativa, pothuajse gjithmonë do të shkojmë te opsioni në këndin e sipërm të majtë në bllok, për të kërkuar dhe klikuar në "Rreth këtij Mac" dhe nga ana tjetër "Më shumë informacion" për të zgjeruar informacionin bazë që na ofron.

Kur të kemi dritaren e hapur me skedat e saj të ndryshme, do të shohim se ajo na jep mundësinë e një raporti të hollësishëm të sistemit, ekranit, hapësirës ruajtëse ose kujtesës. Por në rastin e magazinimit nuk është gjithmonë e drejtë dhe në raste të rralla jep informacion i gabuar në lidhje me tëLe të shohim se çfarë do të ndodhë.

rreth-estemac-1

Në rastin tim informacioni është i saktë, por në shumë të tjerë dhe ndoshta disa prej jush kanë ndodhur, ju do të shihni se si kategoritë e ndryshme në Audio, Fotografi, Filma ... shënojnë 0Kb kur jo me të vërtetë një lexim i saktë. Kjo është për shkak të një indeksimi të gabuar të diskut dhe që të mos ndodhë duhet të kemi caktuar një hapësirë ​​në disk për indeksimin Spotlight dhe që kjo të jetë kryer në mënyrë korrekte dhe të jetë e aktivizuar.

Për të kontrolluar nëse është i aktivizuar apo jo, ne do ta fusim këtë komandë në terminal mdutil -s / , nëse përgjigjja është "Indeksimi i aktivizuar" do ta kemi të aktivizuar në mënyrë të përsosur, nëse përkundrazi Kthimet "Indeksimi është çaktivizuar" Do të duhet ta aktivizojmë, për këtë do të shkruajmë edhe në terminal sudo mdutil -i ndezur / dhe me këtë do ta kishim gati për hapin tjetër në të cilin do të detyrojmë sistemin të ri-indektojë diskun.

rreth-estemac-2

Për këtë ne mund ta bëjmë atë në dy mënyra të ndryshme, njëra prej tyre është të shkojmë Preferencat e sistemit> Spotlight> Privatësia y shtoni hard drive në listë dhe pastaj menjëherë hiqeni përsëri në të njëjtën mënyrë, në këtë mënyrë ne do të detyrojmë qendër të vëmendjes të ri-indeksojë tërë përmbajtjen e diskut. Një mënyrë tjetër është përmes terminalit, me komandën sudo mdutil -E /. Në çdo rast, ne do të arrijmë në të njëjtën pikë me të dy format, dhe do të duhet të lejojmë vetëm kohën që ajo të përfundojë në varësi të sa i plotë është disku.

Më shumë informacion - Përdorni Remote kryesore në Macbook tuaj pa Wi-Fi në dorë

Burimi - Cnet


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   GRACIELA dijo

  Miguel Angel Përshëndetje!
  kam një pyetje
  Kur shtyp opsionin «rreth këtij makineri» në kompjuterin tim asgjë nuk ndodh, nuk shfaqet asnjë dritare ose asgjë