Çfarë të bëni nëse Mac juaj nuk njeh një hard disk të jashtëm

MacBook USB

A e lidhni një disk memorie të jashtme me Mac-in tuaj dhe nuk e njeh atë? Possibleshtë e mundur që me disa nga zgjidhjet që ju japim, problemi të zhduket. Tani, është gjithashtu shumë e mundur që asnjëri prej tyre të mos funksionojë dhe ju me të vërtetë të keni një problem me portat e zgjerimit të kompjuterit tuaj ose që mjedisi i ruajtjes të jetë i dëmtuar. Ne do të përpiqemi t'ju japim disa zgjidhje; disa prej tyre janë shumë të thjeshta, por ka raste që më e dukshme është gjëja e parë që ne hedhim poshtë. Nëse lidhni një disk të ngurtë ose memorie USB në Mac tuaj dhe asgjë nuk ndodh, zgjidhjet mund të jenë si më poshtë.

Kablli USB nuk po funksionon si duhet

Një nga hapat e parë që duhet të kontrolloni është nëse ndonjë element fizik është i gabuar në hapa. Duket marrëzi, por në shumë raste - veçanërisht kur i referohemi karikimit të baterisë - kablli me të cilin përpiqemi të ushqejmë dhe lexojmë të dhënat nuk funksionon. Kështu që, përpiquni ta lidhni këtë hard disk me një kompjuter tjetër dhe përjashtoni që kabllo USB është elementi që dështon. Ne e kuptojmë se nëse është një memorje USB, ky hap duhet të anashkalohet.

Artikulli i lidhur:
Opsione për të transferuar foto nga një pajisje Android në Mac

Ju nuk keni të aktivizuar shfaqjen e disqeve të jashtme në Finder

sendet në dispozicion Shiriti i gjetësit

Ju lidhni hard diskun e jashtëm ose memorjen USB dhe kontrolloni që të merrni energji sepse LED-të e treguesve funksionojnë. Para se të vazhdoni me hapin tjetër, është më mirë të verifikoni që Mac vërtet e njeh pajisjen. Pra, për këtë shkojmë te «Gjetësi», shkojmë te menuja dhe na intereson opsioni «Shko». Pastaj shënojmë opsionin «Shko tek dosja ...» dhe Në kutinë e dialogut që shfaqet duhet të shkruajmë sa vijon:

/ Vëllimet /

Nëse kthen rezultate dhe disku ynë i jashtëm ose memoria USB shfaqet në ekran, arsyeja që nuk i shihni në ekran është ajo që ju themi më poshtë.

Një arsye tjetër pse është e pamundur që ju të shihni ndonjë gjë nga elementet e ruajtjes së jashtme në Mac-in tuaj është se nuk keni opsionin e duhur të zgjedhur në sistemin tuaj. Çfarë kuptojmë me këtë? Epo çfarë një aktivizim i thjeshtë në preferencat e Gjetësit dhe voila.

Artikulli i lidhur:
Pasqyra e ekranit Mac në TV inteligjent

Artikujt e dukshëm në desktopin e Mac

Kjo është, klikoni në "Gjetësi" në Dock. Tani shkoni në shiritin e menusë dhe klikoni përsëri në "Gjetësi" dhe pastaj në "Preferencat". Ju do të shihni se ka skeda të ndryshme ku mund të thumboni. Epo, këtu do të varet nga ajo që dëshironi si rezultat përfundimtar. Nëse dëshironi të lidhni pajisjen tuaj të jashtme të ruajtjes që do të shfaqet në desktop, shkoni te «Të përgjithshme» dhe zgjidhni elementët që dëshironi.

Nga ana tjetër, nëse dëshironi që ajo të shfaqet në shiritin anësor të Gjetësit, zgjidhni opsionin «Sidebar» dhe shënoni opsionet që dëshironi të shfaqen në seksionin «Pajisjet».

Rivendosni Kontrollin e Menaxhimit të Sistemit (SMC)

MacBook Pro i hapur

Së fundmi, nëse asnjë nga zgjidhjet e mësipërme nuk ju ka shërbyer, mund të jetë koha që rivendosni kontrolluesin e menaxhimit të sistemit, i njohur gjithashtu si SMC. Me këtë hap është shumë e mundur që ne ta bëjmë Mac-in tonë të punojë përsëri në kushte. Megjithëse në faqen e mbështetjes së Apple keni të gjitha hapat në varësi të llojit të pajisjeve që keni, nga Soy de Mas ne i avancojmë ato më poshtë:

Laptopë MacBook (MacBook Air, MacBook, MacBook Pro) pa bateri të lëvizshme:

 • Zgjidhni menunë Apple> Mbyllni
 • Pasi Mac juaj të mbyllet, shtypni tastet Shift-Control-Option në anën e majtë të tastierës së integruar dhe në të njëjtën kohë shtypni butonin e energjisë. Mbajini të shtypur këto çelësa dhe butonin e energjisë për 10 sekonda
 • Lëshoni çelësat
 • Shtypni përsëri butonin e energjisë për të ndezur Mac

Desktop si iMac, Mac Mini, Mac Pro:

 • Zgjidhni menunë Apple> Mbyllni
 • Pasi Mac juaj të fiket, hiqni kabllon e rrymës
 • Prisni 15 sekonda
 • Rilidhni kordonin e rrymës
 • Prisni pesë sekonda dhe shtypni përsëri butonin e energjisë për të filluar Mac-in tuaj

iMac Pro (hapa të ndryshëm për një iMac konvencional):

 • Zgjidhni menunë Apple> Mbyllni
 • Pasi të fiket iMac Pro, shtypni dhe mbani shtypur butonin e energjisë për tetë sekonda
 • Lëshoni butonin e energjisë dhe prisni disa sekonda
 • Shtypni përsëri butonin e energjisë për të ndezur Mac Pro

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

3 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Mburravec dijo

  Përshëndetje, unë formatova një disk të fortë nga Windows 7 me MACDRIVE 9 Pro, por kur e vendosa në Imac G5 (shumë i vjetër OS X Tiger) dhe ekzekutoj diskun e instalimit duket se do të funksionojë, por pas një kohe merr një rrethoni në qendër të ekranit me një vijë të kryqëzuar. A është i gabuar formatuar disku? apo çfarë mungon?
  faleminderit per pergjigjen…

 2.   noe breton dijo

  pershendetje une kam nje pyetje jam i ri ne kete pro pro ose apple dhe pyetja ime eshte; Unë kam një mac pro 2015 dhe dua ta përdor për dj dhe problemi është që unë kam një disk të jashtëm usb dhe kur e lidh dhe e vë për të luajtur, nuk marr videot e këngëve, asgjë tjetër nuk vjen nga audio dhe pa video, shpresoj të më kuptoni faleminderit

 3.   Jaime dijo

  Përshëndetje, ka qenë e dobishme për mua, unë kisha një problem me një USB që nuk funksionoi dhe mendova se ishte USB derisa lexova këtë artikull, faleminderit shumë! Unë gjithashtu gjeta një program atje që ishte shumë i dobishëm për mua për të eleminuar viruset dhe ato gjëra të bezdisshme që dilnin herë pas here, pastrues i zakoneve është emëruar.