Çfarë të bëni nëse miu pushon së punuari

miu-nuk-punon-0

Në shumicën e rasteve mund të jetë pak pajisje shtesë që lëviz një kursor rreth ekranit bëni thelbësore në detyra të tilla të përditshme si kopjimi i skedarëve, zhvendosja e tyre ose thjesht hapja e një dritareje, të gjitha në kohën më të shkurtër të mundshme. Por çka nëse kursori papritmas ngrin ose zhduket direkt nga ekrani.

Normalisht kur kjo ndodh ne e zhvendosim shpejt miun te zhvendos kursorin në ekran ose zakonisht e zhvendosim në një nga qoshet për ta lokalizuar në një pikë fikse edhe pse nëse përkundrazi ka një konflikt kjo nuk do të ndihmojë.

Pika e parë për të kontrolluar është sigurisht hardueri i vetë miut, duke kontrolluar nëse lidhja është e gabuar dhe duke u përpjekur të provoni një tjetër (nëse kemi një në dorë) mundësisht ta lidhni atë përmes USB për të përjashtuar dështimet në lidhjen pa tel. Zhdukja e miut mund të jetë gjithashtu për shkak të fshehjes së kursorit në vetvete për shkak të aplikimit, domethënë nëse po shikojmë një video në ekran të plotë është e mundur që programe të caktuara fshehin kursorin dhe nuk do të rikuperohet kur lëviz ajo, për këtë do të jetë e mjaftueshme për të shtypur CMD + Tab për të kaluar në një aplikacion tjetër dhe të përpiqesh ta "marrësh përsëri".

Nëse kjo ende nuk funksionon ose kursori shfaqet dhe zhduket papritmas, atëherë mund të përdorim kombinimi i CMD + Q dhe kur të na pyesë nëse duam ta mbyllim programin, do ta bëjmë, pasi që është e mundur që po ndërhyn në të njëjtën sjellje të miut.

Më në fund, si një masë më "drastike", ne mund të lëmë të shtypur Kontrolloni plus butonin e energjisë dhe pastaj shiriti hapësinor për të zgjedhur për të rifilluar kompjuterin dhe për të provuar nëse ka qenë një dështim i sistemit në atë kohë.

Më shumë informacion - Trego skedarët e artikujve të fundit pa i hapur ato


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

11 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   paco dijo

  Unë kam problemin që në disa lojëra nuk mund të lëviz asgjë në tastierë sepse ato nuk funksionojnë në lojë

 2.   Jose Miguel Secadas dijo

  Treguesi Magic Mouse nuk lëviz, por nëse lidhet mirë me Bluetooth, në fakt është problem, unë kam 4 Mac dhe treguesi nuk funksionon.

 3.   Jose Miguel Secadas dijo

  Për mua ka qenë e pamundur të bëj që miu magjik i mollës të funksionojë për mua, treguesi nuk lëviz, nuk lëviz nëpër ekran, jam i bllokuar sepse me të vërtetë kam nevojë për të dhe do të vlerësoja nëse dikush mund të më ndihmonte.
  Shumë mirënjohës:
  Sinqerisht:
  Jose Miguel Secadas

 4.   Rodrigo Amaya dijo

  José Miguel Secadas Unë kam të njëjtin problem me miun tim magjik, si e keni zgjidhur atë, nëse keni qenë në gjendje ta pastroni, faleminderit

  1.    Jose Miguel u tha dijo

   Nuk më mbetet gjë tjetër veçse ta hedh atë në plehra, pavarësisht nga vetja, kërkoj ndihmë dhe nuk e rrah atë dhe kështu zhgënjehet në këto skuadra ndaj të cilave vihet kaq shumë entuziazëm.
   Sinqerisht:
   Jose Miguel u tha

 5.   SAUL SANTAN dijo

  Unë kam probleme me miun sepse kjo ngrinë nga rrahja dhe unë duhet të filloj sistemin çdo herë dhe kjo më shqetëson sepse kjo mund të dëmtojë. .

 6.   Eduardo Bayo dijo

  Miu që përdor është i lidhur dhe nga një moment që unë filloj të jem super i ndjeshëm ndaj prekjes, gjeneron një reagim në ekran për të kontrolluar dritaret e hapura dhe kthimin e tyre në madhësinë e tyre origjinale, por intermittivisht. Sa kohë e ka miun që kur e bleva, atëherë 3 vjet, përdorimi i tij është i vazhdueshëm, unë e përdor miun në një sipërfaqe të butë dhe është gjithmonë i pastër nga pluhuri, miu që unë e pastroj atë çdo muaj, por brenda NUK MUND, SEPSE NUK E DI SI TA HAPNI, SI TA PASTROJT W ME NJ BL BLIJE OSE NJ A PASTRUES MINI VAKU, P APR PAJISJE ELEKTRONIKE. A MUND T M H NDIHMONI APO T AD KVSHILLONI CIL IS ISSHT THE REKOMANDUAR M M SHUM, NFSE E HEDHNI SHTES, E RISHIKONI APO T B Bleni një të Ri? FALEMINDERIT, NGA KOSTA RIKA.

 7.   Thony Velez dijo

  klikimi im është shumë i shpejtë ose nganjëherë nuk funksionon, më parë ju lutem më ndihmoni

 8.   Sofja dijo

  Problemi im është që kursori nuk lëviz përmes miut tim magjik, unë duhet ta bëj atë direkt nga laptopi im. Por gjëja qesharake është se të gjitha funksionet e tjera të miut magjik funksionojnë pa problem.

  Unë tashmë kam kontrolluar konfigurimin nga preferencat e sistemit të kompjuterit tim, dhe gjithçka duket të jetë në rregull, bateria, lidhja, funksionaliteti, etj ... Unë thjesht nuk mund ta lëviz kursorin ose të pozicionohem në diçka, prandaj, me anë të miu magjik. Cka do te jete?

 9.   Kike Cardenas dijo

  Miu im NUK "bën asgjë" ... Unë ndeza kompjuterin tim dhe ai NUK e zbuloi atë, unë kontrollova miun dhe NUK është ndezur, unë ndryshoj bateritë dhe akoma nuk ndizet "ka vdekur". .. Çfarë të bëjmë, në këto raste ???

 10.   ROLANDO CABRERA dijo

  Problemi im është me një mouse USB. E njëjta gjë ndodh, nganjëherë ngjitet ose thjesht zhduket dhe pastaj vazhdon të punojë. Kjo nuk ka ndodhur më parë, në të njëjtat aplikacione, kështu që nuk ka asnjë lidhje me aplikacionin. Nuk është as problem i miut sepse nëse lidh ndonjë mi USB, ndodh e njëjta gjë. Gjëja qesharake është që me miun Bluetooth nuk ndodh, funksionon pa probleme, por meqenëse unë përdor një Razer naga me 18 butona, nuk më ndihmon të përdor Bluetooth