Çinstaloni programe ose aplikacione në Mac tuaj

Ju keni përdorur Mac-in tuaj të ri për një kohë të shkurtër dhe ka ardhur koha kur dëshironi të çinstaloni një nga programet, mjetet ose aplikacionet që keni në sistemin tuaj dhe nuk dini si ta bëni në mënyrë që të jetë plotësisht eleminohet. Në këtë rast duhet të vërejmë se heqja e aplikacioneve ose programeve në macOS është me të vërtetë e lehtë dhe nuk keni pse të mendoni shumë ose ta komplikoni jetën tuaj fare.

Ashtu si instalimi i këtyre aplikacioneve është një detyrë shumë e lehtë, e shpejtë dhe e pastër, kur duhet të bëjmë pa to, lehtësia dhe shpejtësia janë të barabarta. Me pak fjalë, nuk kemi nevojë për aplikime të palëve të treta për eliminimin e programeve, gjithashtu nuk ka nevojë të mendojmë se mund të ketë mbetje të aplikacioneve të fshira pasi që sistemi operativ është përgjegjës për eliminimin e mbetjeve të përmendura, por nëse akoma duam të përdorim aplikacione specifike për të eleminuar aplikacionet edhe ne mund ta bëjmë atë.

Hiqni aplikacionet pa aplikacione të palëve të treta

Siç kemi njoftuar në fillim të këtij tutoriali, ka aplikacione të palëve të treta që të jenë në gjendje të eleminojnë aplikacionet nga ekipi ynë, por hapi i parë është të shohim që këto aplikacione nuk janë me të vërtetë të nevojshme pasi ne mund t'i eliminojmë drejtpërdrejt thjesht duke zvarritur në koshin e plehrave ose duke zgjedhur aplikacionin që duam të heqim nga Launchpad.

Artikulli i lidhur:
Mësoni se si të kopjoni rrugën e plotë të një skedari ose dosjeje direkt nga Finder

Ky është për mua opsioni më i mirë dhe për ta realizuar atë duhet thjesht të hyjmë në Launchpad> Shtypni dhe mbani të shtypur një aplikacion (si në iOS) dhe do të shfaqet «i tronditur X» për ta klikuar dhe fshirë atë.

Opsioni për të fshirë aplikacionin nuk shfaqet

Possibleshtë e mundur që disa mjete ose aplikacione që kemi në Launchpad - posaçërisht ato që nuk vijnë direkt nga Mac App Store - të shkarkohen drejtpërdrejt nga faqja e internetit e zhvilluesit mos tregoni se "X i tronditur" në këndin e sipërm të djathtë ose mos lejoni që ato të hiqen duke "tërhequr direkt në koshin e plehrave".

Në këtë rast duhet të dalim nga Launchpad dhe thjesht shikoni për ikonën e aplikacionit direkt nga Gjetësi ynë. Ne mund ta bëjmë këtë direkt nga dritarja Finder ose direkt hyrja në dosjen Applications dhe pastaj është aq e thjeshtë sa ta tërheqësh atë në koshin e riciklimit dhe automatikisht do të fshihet nga Mac dhe Launchpad.

Personalisht, mund të them se kjo metodë është ajo që unë kam përdorur për një kohë të gjatë për të hequr aplikacionet në Mac tim, por ne mund të përdorim aplikacione që i gjejmë në Mac App Store dhe jashtë tij për të kryer heqjen. Kjo është diçka shumë personale për çdo përdorues dhe në çdo rast gjëja interesante për këtë është se nëse në çdo kërcim të ri të sistemit operativ si ai që tani do të vijë nga macOS Sierra në macOS High Sierra ne kryejmë një instalim të pastër të sistemit, përdorimi i aplikacioneve të palëve të treta nuk ka asnjë përfitim. Nëse, nga ana tjetër, ne kurrë nuk instalojmë sistemin tonë operativ nga e para, është e mundur që disa prej aplikacioneve që do të shohim më poshtë të jenë një mundësi më e mirë, por as kjo nuk është 100% e demonstrueshme.

Le të fillojmë me CleanMyMac

Ky është një nga aplikacionet që kemi parë në shumë raste në Soy de Mac. Sigurisht, gjëja më e mirë për këtë aplikacion është se na lejon të kryejmë një pastrim më të thellë në Mac-in tonë, përtej heqjes thjesht të aplikacioneve ose mjeteve të instaluara. Aplikimi është i paguar dhe nuk është se është i lirë pikërisht që nga ajo kohë Ka një çmim prej 31,96 euro, por me të kemi mundësinë të eleminojmë, përveç aplikacioneve që nuk duam më, të pastrojmë pajisjet tona në përgjithësi.

Por tani le të shohim se si i heqim direkt aplikacionet me CleanMyMac 3, i cili është versioni që mund të gjendet direkt në Uebfaqe për zhvilluesit e MacPaw. Ky aplikacion nuk është në dispozicion në Mac App Store për një kohë, por zhvilluesit mund t'i besohet.

Ne hapim CleanMyMac 3 3.8.4 që është versioni aktual dhe vazhdojmë Shërbimet në menunë e poshtme të majtë dhe klikoni në Uninstaller. Aplikacionet që kemi instaluar në Mac-in tonë do të shfaqen dhe thjesht Ne zgjedhim një ose më shumë aplikacione në të njëjtën kohë dhe klikojmë në Uninstallation Complete. Ne do të shohim që Skedarët Ndihmës ose Preferencat e vetë aplikacionit shfaqen që gjithashtu do të eliminohen automatikisht.

Artikulli i lidhur:
Si të formatoni disqet exFAT për të punuar në Windows dhe OS X

Ky është një nga ato aplikacione që unë kam përdorur dhe funksionon shumë mirë, por mendoj se thjesht heqja e aplikacioneve nuk është opsioni më i mirë për shkak të çmimit të tij. Sigurisht, na ofron një ndërfaqe e thjeshtë dhe e rregullt gjithashtu shërbejnë për ta mbajtur Mac-në tuaj të pastër.

AppZapper është aplikacioni i mëposhtëm

Ky është një aplikacion krejtësisht i kundërt me CleanMyMac të mëparshëm 3. Në këtë rast aplikacioni që është gjithashtu i disponueshëm jashtë dyqanit të aplikacioneve Apple, ka një ndërfaqe të vjetër, madje mund të themi se është e vjetëruar dhe nuk ka marrë versione të reja për një kohë të gjatë.

Nga ana tjetër, e gjithë kjo e ndërfaqes dhe të tjera që duket në fillim aq negative në Aplikacioni AppZapper, kontraston drejtpërdrejt me ffunksionalitetin dhe lehtësinë e përdorimit të aplikacionit. Sapo hapim aplikacionin, shfaqet kjo dritare në të cilën mund të fillojmë të fshijmë aplikacione:

Ne e tërheqim direkt aplikacionin për ta fshirë dhe kaq. Por mundemi gjithashtu prekni «çelësin» që shfaqet në anën e sipërme të djathtë dhe ne do të shohim të gjitha aplikacionet që kemi instaluar në kompjuterin tonë. Pasi të klikojmë në atë që duam të fshijmë, bashkangjiten bibliotekat, dosja e log, .plist, etj, të cilat zakonisht instalohen në secilin prej aplikacioneve në kompjuterin tonë dhe kliko në "Zap!"

Aplikimi do të hiqet plotësisht nga ekipi ynë.

AppCleaner është i treti që ne propozojmë

E fundit nga aplikacionet që duam të ndajmë me të gjithë ju është gjithashtu një aplikacion veteran në funksionet e fshirjes së aplikacioneve dhe që është jashtë dyqanit zyrtar të aplikacioneve Apple. Në këtë rast AppCleaner Na ofron një ndërfaqe shumë të ngjashme me aplikacionin e mëparshëm dhe një sistem për të eleminuar aplikacionet praktikisht të njëjtë. Ky aplikacion është një nga ata që unë kam përdorur më pak personalisht, por kryen funksionin e tij ashtu si dhe aplikacionet e tjera që kemi parë në këtë artikull.

Një veçanti e AppCleaner është se kur e shkarkoni nga uebi nuk është instaluar në dosjen tonë të Aplikacioneve, duhet ta ruajmë atë manualisht. Pasi të ruhemi, ne e ekzekutojmë atë dhe do të shfaqet me një ndërfaqe të ngjashme me AppZapper, për të tërhequr dhe fshirë:

Ne gjithashtu kemi listën e aplikacioneve të instaluar në Mac nëse klikojmë në butonin e sipërm të djathtë. Pasi të kemi listën e aplikacioneve, ne thjesht duhet të zgjedhim aplikacionet që duam të fshijmë dhe kaq:

Përmbledhur pak

Me pak fjalë, ne mund të përdorim këto ose aplikacione të tjera që ekzistojnë për të fshirë aplikacione nga Mac-u ynë, por më e mira për këtë detyrë (duke folur personalisht) është gjithmonëforma vendase e sistemit tonë macOS dhe është se është shumë e thjeshtë për tu bërë dhe nuk do të duhet të shkarkojmë asgjë në kompjuterin tonë. Pastaj ka aplikacione si CleanMyMac që ofrojnë një nivel tjetër opsionesh në dispozicion përveç eliminimit të aplikacioneve, por në fund të fundit ajo që ne po kërkojmë në këtë rast është heqja e atyre aplikacioneve që nuk i përdorim dhe nuk e shohim të nevojshme për të instaluar ndonjë gjë . Siç ndodh gjithmonë në këto raste, të shijoni ngjyrat dhe të gjithë janë të lirë të marrin këto lloje të aplikacioneve në Mac-in e tyre, por së pari ne mund të konfirmojmë se ato nuk janë të nevojshme.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

15 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   federico dijo

  artikull i mirë Sapo bleva një mak dhe jam gjysmë e humbur. është koha të pastrohemi pak.
  http://www.yosoyindependenciafinanciera.com

 2.   Miguel Leon dijo

  Një artikull shumë i mirë, shumë i dobishëm për të njohur programe që ju lejojnë të çinstaloni aplikacionet pa lënë gjurmë.

  Problemi që kam është se kam çinstaluar një program që nuk funksionoi mirë për ta riinstaluar përsëri, por kur e provoj mac nuk më lejon dhe më thotë që është instaluar tashmë, dhe pas kërkimit, nuk shoh ndonjë mbetet prej tij kudo. Cfare mund te bej?

  1.    Carlos dijo

   E bleva një gati dy vjet më parë dhe po punoja për to, tashmë kam mësuar shumë gjëra që nuk i dija dhe vazhdoj në këtë, por në fund të fundit ky kompjuter ia vlejti. Pershendetje

   1.    ikokobo dijo

    rivendosni programin me makinën e kohës dhe më pas përdorni appfixer ose fshini direkt preferencat e bibliotekës tuaj të përdoruesve.

 3.   Juan Antonio dijo

  Pershendetje dite e mire !!!. Unë kërkoj që ju nuk mund të fshini ose çinstaloni oovoo etj ... Unë jam duke kërkuar

 4.   John dijo

  Ndonjë nga këto programe për të çinstaluar aplikacionet, kopjuar skedarë, etj., Por në Spanjisht ??? Unë e vlerësoj informacionin. Faleminderit

 5.   lorenitaduque dijo

  e dini pse safari hap shumë lojëra dhe faqe reklamash

  1.    Maria de la Luz dijo

   Ju jeni infektuar !!

 6.   Diego Ferreira Silva Do Amaral dijo

  Nuk mund ta heq ZipCloud nga kompjuteri im, si ta bëj atë? Faleminderit

 7.   maria dijo

  Jam i infektuar, si ta pastroj?

 8.   Oswaldo molano dijo

  Ju faleminderit.

  Ka qenë mjaft e dobishme për mua.

 9.   Xabier dijo

  E shkruaj këtë sepse më ka ndodhur dje dhe më është dashur shumë për të gjetur zgjidhjen. Rezulton se, unë shkarkova një aplikacion me temë fotografike nga makineri im dhe kur e hapa, pashë se nuk ishte ajo që doja. Kështu që bëra atë që bëj gjithmonë, në dosjen e aplikacioneve gjeta aplikacionin për ta fshirë, e klikova me miun dhe e tërhoqa zvarrë në koshin e plehrave. Një dritare e vogël do të shfaqej sa herë që përpiqesha ta fshija duke më kërkuar fjalëkalimin e Finder në mënyrë që ta fshija atë. Unë do të vendosja të vetmin që kam, i cili është administratori i makit tim, i cili është i njëjti që të pyet kur shkarkon një aplikacion, mirëpo, nuk kishte asnjë mënyrë. Kompjuteri funksionoi njësoj, por brenda mendjes sime më tha se duhej të ekzistonte një sistem që do të të linte të fshish. U futa në aplikacion. Nuk e di sa herë të shoh nëse mund të marr diçka specifike, dhe ngatërresa pashë se vendosi në një dritare që aplikacioni ishte bllokuar dhe unë mora një redaktim teksti me një programim që besoj në HTLM. Eja, asnjë ide e ndyrë. Unë gjithashtu pashë disa gjëra atje për vendosjen e disa teksteve në HTLM në dritaren e terminalit, por meqenëse nuk kuptoj pothuajse asgjë për mac, preferova të vazhdoj të shikoj. Në fund si gjithmonë e gjeta. Ishte marrëzia më e madhe që ekziston dhe është e mëposhtme: Zvarritni aplikacionin në Launchpad dhe mbajeni me miun, dhe pastaj fshini atë. Unë pashë se si ajo shkoi direkt në koshin e plehrave dhe e fshiu atë, duke parë më parë se nuk ishte më në listën e aplikacioneve. Dhe kjo eshte. SHKRUAJ T ALL GJITHA KJO SI NDIHM, N C RAST RRETH DIKUSH MUND T H NDODH THE NJ THEJTN NDONJ Kohë. Faleminderit që durove të gjitha telashet që të vura ty.

 10.   Xabier dijo

  Po kontrolloj që çdo aplikacion që shkarkoj nga App Store, atëherë nuk më lejon ta fshij, por është me sistemin e shkruar më parë, që është ta fshish nga Launchpad. Kam dritaren që thotë fjalë për fjalë sa vijon: GJETësi DUA T M BAKEN NDRYSHIME. JU LUTEM HYRNI FJALN TUAJ T TO LEJONI KIST OPERACION. Emri i përdoruesit **************** Fjalëkalimi ***************, dhe në fund, Anulo ose Prano dritaret. A mund të më thotë dikush pse më ndodh kjo? Faleminderit shume.

 11.   engjëll dijo

  Përshëndetje për të gjithë shumë të dobishëm për të gjitha ato që tregojnë, por unë ju komentoj se jam gati të dorëzoj macbook tim 2015 të cilin e kam shitur dhe më duhet e kundërta e asaj që tregojnë. Më duhet të fshij foto, të dhëna, etj., T'i lini të pastra, por pa i fshirë aplikacionet, ju lutem ndihmën tuaj

 12.   Lojra dijo

  Faleminderit appzapper punoi për mua.