Çipi T2 dhe memoria SSD janë të mundshme përgjegjëse për rinovimin e iMac

Që nga viti 2018, të gjithë Mac-et me qarkullim të madh janë rinovuar. Për ta bërë këtë pretendim, duhet të mendojmë për MacBook Air si një version "më pak i lehtë" i MacBook.

Nga ana tjetër, iMac nuk ka marrë një rinovim deri më tani në 2018 dhe ne nuk do ta shohim atë në atë që mbetet prej tij. Arsyet mund të jenë të ndryshme, por nëse shikoni harduerin, iMac-i i mëposhtëm duhet të bartë çipin T2 dhe memorjen SSD plotësisht dhe jo Fusion Drive. A do të jetë memorja SSD dhe çipi T2 arsyeja e vonesës së iMac?

Për funksionimin korrekt të Çipi T2 që përfshijnë Mac-et e reja, duhet të ketë memorie SSD. Çipi T2 integron një motor kriptimi AES, e cila për shkak të shpejtësisë duhet të kryhet në një memorie SSD, e cila menaxhon të gjithë informacionin e koduar. Nëse e kuptojmë, Mac mini ka vetëm memorie SSD dhe Çip T2, kur paraardhësi i tij kishte memorje Fusion Drive.

Ndoshta një nga Arsyet për vonesën e iMac është kostoja akoma e lartë e memorjes SSD. Në fakt, modeli bazë i iMac 2014 përmbante 500 GB në Fusion Drive, ndërsa modeli aktual monton 128 GB memorie SSD. Mos harroni se iMac është zakonisht referenca Mac, ku hidhet shumica e informacionit të një familje, prandaj, ai përmban shumë informacione dhe kërkon një sasi të madhe të hapësirës ruajtëse.

Prandaj, nëse ekstrapolojmë kapacitetin e Mac-ut më të fundit të shitur me 128 ose 256 GB në një model iTM 1TB dhe shtojmë teknologjinë që përfshin Mac-et e reja, përfshirë patate të skuqura T2, çmimi mund të rritet aq shumë sa shumë përdorues vendosin të rinovojnë pajisjet e tyre dhe për këtë arsye nuk pret sukses në shitje.

Ne do të shohim në muajt në vijim se çfarë vendimi merr Apple, sepse në jo më shumë se 6 muaj ata duhet të ndryshojnë modelet. Në atë kohë mund të shohim një uljen e memorjes SSD ose Apple kanë shpikur një çip i ri që është i aftë të punojë me SSD dhe disqe mekanike.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.