Çmimet stratosferike të të pasurit një Dyqan Apple në Union Square të San Franciskos

Dyqani Apple në Union Square në San Francisko

Shkallët e qelqit në Apple Store të sapohapur në Sheshi i Bashkimit San Francisko, ka kushtuar $ 33,333 lart shkallëve të xhamit, ndërsa ndërtesa kushton rreth e rrotull $ 19 milion, sipas lejeve zyrtare të ndërtimit të marra nga 'Patently Apple'.

Sistemet e spërkatësve të ndërtimit të zjarrit kishin një kosto të vlerësuar prej $ 2.28 milion, instalimi i energjisë diellore në koston e kulmit $ 800.000ndërsa instalimi i paneleve disa $ 150,000.

Këtu është zbërthimi i plotë i kostove të tjera:

 • 2.28 milion dollarë: Kostoja totale e azhurnimit të sistemit të spërkatësve të ndërtesës.
 • 800,000 dollarë: Vlera e aparatit të energjisë diellore prej 50 kilovatësh në çati.
 • 250,000 dollarë: Çmimi i brendshëm dhe i jashtëm i strukturës së ndërtesës.
 • 150.000 dollarë: Kostoja e instalimit të paneleve diellorë.
 • 100,000 dollarë: Çmimi i prishjes së dyqanit të vjetër.
 • 100,000 dollarë: Përmirësimet sizmike për katin e dytë dhe çatinë.
 • 82.000 dollarë: Kostoja e instalimit të sinjalistikës jashtë ndërtesës.
 • 50.000 dollarë: Çmimi i rafteve të dyqaneve.
 • 4.000 dollarë: Çmimi i alarmeve të zjarrit.

Lejet e ndërtimit janë të paqarta se sa kushtojnë portat gjigante. Dyert e mëdha, të vendosura në të dy anët e dyqanit, janë 42 metra dhe 40 metra të gjëra kur janë të hapura (nga 10 në 12 metra).

Shpenzimet janë shumë të mëdha dhe sa kushton për të bërë një dyqan Apple, pyetja ime është nëse pas gjithë kësaj ata sjellin një fitim. Apo është vetëm një metodë e reklamat të kesh një Dyqan Apple në një vend kaq emblematik.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.