Çfarë është dhe si të shkarkoni Cydia në iPhone ose iPad tuaj

A keni dëgjuar për Cydia por nuk e dini saktësisht se çfarë është ajo? Sot në Applelised ne ju mësojmë çfarë është dhe si ta shkarkoni Cidya në pajisjen tuaj iOS.

Çfarë është Cydia

Cydia është instaluesi më i madh i softverit të palëve të treta në dispozicion për platformën iOS. Siç e dini të gjithë, iOS është një sistem i mbyllur që nuk lejon modifikime, domethënë nuk mund të instaloni asgjë që nuk ka kaluar përmes verifikimit të Apple më parë. Përparësia e madhe është siguria që sjell ky koncept në pajisjet tona duke shmangur viruset dhe sulmet Sidoqoftë, ka shumë përdorues që që nga fillimi janë ankuar pikërisht për mundësitë e pakta të modifikimit ose personalizimit të ofruara nga Apple. Në fakt, shumë prej përmirësimeve që kompania ka përfshirë në iOS vitet e fundit e kanë origjinën në Cydia, një shembull i qartë i kësaj është iOS Control Center.

Logoja e Cydia Bazuar në këtë, dnga fillimet e saj Cydia paraqitet si një ofrues softuerësh për të modifikuar iOS, duke mbuluar kështu "mangësitë" e saj, por në asnjë rast nuk ofron aplikime pirate, diçka që sidoqoftë ndodh me të zhdukurit I çastitvShpërndaje ndër të tjera.

Si një kuriozitet, emri i Cydia e ka zanafillën në emrin e krimbave të zakonshëm që ushqehen me mollë, Cydia pomonella, duke aluduar kështu në faktin se Cydia është një aplikacion që futet në pajisjet e Apple dhe "përfiton" prej tyre për të arritur potencialin e tyre të plotë.

Pra, gjëja e parë që duhet të dini është se për të shkarkuar Cydia duhet së pari të bëni Jailbreak pajisjen tuaj iOS domethënë, ju do të duhet të sakrifikoni sigurinë për të mirën e një shkalle më të madhe të personalizimit të terminalit tuaj, duke e marrë vendimin plotësisht tuajin.

Si të shkarkoni / instaloni Cydia në iDevice tim

në shkarko Cydia Ju do të duhet të Jailbreak pajisjen tuaj, kjo është një gjendje e pandashme, kështu që varet nga sa larg kanë arritur gjenitë Jailbreak, duke pasur parasysh se nuk është gjithmonë në dispozicion për versionin e fundit të iOS lëshuar nga Apple. Në fakt, duket se tashmë ka përparime të mëdha dhe Jailbreak i arritur në iOS 8.

Aktualisht Jailbreak kryhet përmes evazion duke qenë cI pajtueshëm me të gjitha modelet iPhone, iPod Touch, iPad dhe iPad mini nga iOS 7.0 në iOS 7.0.6 (iOS 7.1.1 NUK mbështet Jailbreak për momentin).

Në videon vijuese përdoruesi maudricio Ai shpjegon në mënyrë të përsosur procesin që duhet ndjekur:

Si funksionon Cydia

El si funksionon cydia është mjaft e ngjashme me App Store. Shumica e ndryshimeve janë falas, disa janë krejtësisht të pavarura dhe të tjera varen nga aplikacione të tjera pasi implementojnë veçori dhe / ose funksione që u mungojnë.

Si parazgjedhje Cydia tashmë vjen me një seri deposh (repos) ku organizohen aplikacione, ndryshime të ndryshme dhe të tjera, por ne gjithashtu mund ta zgjerojmë këtë listë duke përdorur repo të tjera. Për atë:

 • Ne kemi qasje në Cydia në pajisjen tonë iOS
 • Ne kemi hyrë në Manage dhe klikojmë në opsionin Fuentes / Sources (në butonat në fund)
 • Klikoni në butonin Redakto (lart djathtas)
 • Klikoni në butonin Shto
 • Në dritaren e re shkruajmë adresën e repos që duam të shtojmë.
 • Klikoni në Shto Burimin ose Shto Burimin dhe shkarkimi do të fillojë.

shkarkoni dhe instaloni një shkulje nga Cydia Thjesht duhet ta kërkojmë në motorin e kërkimit të integruar, ta klikojmë kur ta gjejmë dhe të klikojmë te Install / Install për të filluar instalimin (në shumë raste pas instalimit të një shkuljeje do të jetë e nevojshme të rindizni pajisjen.

Këtu ju lëmë disa nga repot më të mira për Cydia që mund të shtoni:

   [lista e kontrollit]
   • http://cydia.hackulo.us/
   • http://repo.insanelyi.com/
   • http://Cydia.xsellize.com/
   • http://sinfuliphonerepo.com/
   • http://cydia.iphonecake.com/
   • http://yourcydiarepo.org/
   • http://repo.hackyouriphone.org/
   • http://iHacksRepo.com/
   • http://clubifone.org/repo/
   • http://apps.iphoneislam.com/
   • http://iphoneame.com/repo/
   • http://repo.biteyourapple.net/
   • http://repo.woowiz.net/
   • http://idwaneo.org/repo/
   • http://repo.biteyourapple.net/
   • http://repo.icausefx.com/
   • http://apt.macosmovil.com/
   • http://i.danstaface.net/deb/
   • http://theiphonespotrepo.net/apt/
   • http://repo.modyouri.com/
   • http://repo.benm.at/
   • http://p0dulo.com/
   • http://repo.bingner.com
   • http://cydevicerepo.com
   • http // repovip.com
   • http://repocydios.com/
   • http://h7v.org
   • http://ihackstore.com/repo/

[/ lista e kontrollit]

Shpresojmë që ky udhëzues të ketë qenë i dobishëm për ju dhe mos harroni se keni në dispozicionin tuaj shumë më tepër këshilla, ndihma dhe udhëzime. Seksioni i udhëzimeve.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

3 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Damian dijo

  Mund të më kaloni lidhjen e shkarkimit të cydia

 2.   Louis Trujillo dijo

  Më duket si një ide shumë e mirë për të shkarkuar Cydia në iPhone 5s.
  Ju lutemi mund të dërgoni lidhjen e shkarkimit të Cydia. Faleminderit ..

 3.   Sheila dijo

  Unë kam iPad Pro 12.2 gjeneratën e XNUMX-të. A mund ta shkarkoj kujdesin? Isshtë se unë dua të vendos një mouse pa tel në iPad.