10 sensorët thelbësorë të iWatch

Këtë javë kemi biseduar shumë une shikoj, dhe e vërteta, nuk është për më pak. Duket se Apple tashmë ka filluar ta prodhojë atë dhe në fakt njësitë e para tashmë kanë dalë nga furra, ne supozojmë se ato janë përfundimtare, dhe ato po testohen nga disa atletë elitë, kryesisht për të lustruar detajet e fundit, kështu që ne praktikisht mund të konfirmojmë (nëse nuk ishte mjaft e qartë deri më tani) që ne mund të shijojmë iWatch për vjeshtën e këtij viti.

Çfarë do të jetë në gjendje të bëjë iWatch?

Ok tani Çfarë do të jetë në gjendje të bëjë iWatch? Padyshim që ne nuk i dimë të gjitha detajet, por për momentin, lajme nga industria e wearables, të cilat na bëjnë më të vetëdijshëm për atë që Apple synon të prezantojë në muaji tetor. Në këtë rast, Hamid Farzaneh, CEO i Sensoplex, një kompani e dedikuar për prodhimin e moduleve të sensorëve për pajisje të ndryshme, ka reflektuar në sensorët që do të vijnë brenda une shikoj. Kjo është ajo që tha ai.

Sensorë të sigurt

Së pari do të gjenim disa sensorë që janë pothuajse të konfirmuar, në mungesë të Apple për të shqiptuar (bazuar në atë që ofrohet nga pajisje të tjera të ngjashme), ndër të cilat gjejmë:

Accelerometer: Për përdorime praktikisht të njëjta si në iPhone, regjistrimi i lëvizjes së trupit, vendosja e modeleve të gjumit apo edhe llogaritja e hapave të ndërmarrë bazuar në lëvizjen e krahut.

Xhiroskopi: një sensor shumë i dobishëm që do të lejonte që iWatch të pushonte ndërsa krahu është i relaksuar dhe që kur bën lëvizjen e shikimit të kohës (për shembull) ai do të aktivizonte ekranin, duke qenë kështu në gjendje të eleminonte një buton specifik për bllokohet, sikur iPhone ta ketë.

Magnetometër: në thelb, një busull, dhe kjo do të vinte për të përmirësuar aftësinë për të pozicionuar dhe matur distancat.

Barometri: Një sensor i presionit atmosferik për të matur lartësinë. Ky sensor gjithashtu po spekulohet se iPhone 6

Termometri: Një njehsor i temperaturës së dhomës që bën të mundur llogaritjen, për shembull, të përpjekjeve fizike duke krahasuar temperaturën e dhomës me temperaturën e trupit.

Sensorë të tjerë të mundshëm

Së dyti, nga Sensoplex, ata kanë përshkruar edhe të tjerë Sensorë të mundshëm për iWatch, por jo aq i mundshëm si ato të mëparshmet, më poshtë shpjegojmë pse.

Pulsometër: sensori i pulsit të gjakut i vendosur në pjesën e pasme të pajisjes. Personalisht, mendoj se ky sensor do të jetë i pranishëm në iWatch (nëse ka një libralidhës që i mbart këto gjëra, unë do të vija bast) dhe aq më tepër duke parë Aplikacioni Shëndetësor IOS 8, ku ka një seksion specifik për pulsin e zemrës.

Sensori i oksimetrisë: sensor i aftë për të matur nivelin e oksigjenit në gjak. Mund të jetë një mënyrë tjetër për të matur përpjekjen e ushtruar, por shumë komplekse në krahasim me metodat e tjera (pulsi, temperatura e trupit, etj.)

Sensori i djersës në lëkurë: ky sensor do të ishte gjithashtu në pjesën e pasme të pajisjes, në kontakt me lëkurën dhe mund të ndihmojë për të matur (njëmbëdhjetë) përpjekja e shpenzuar, si dhe kaloritë e djegura gjatë ushtrimeve.

Sensori i temperaturës së trupit: së bashku me sensorin e temperaturës së dhomës, do të shërbente për të vendosur një marrëdhënie krahasuese midis temperaturës së trupit dhe temperaturës së ambientit

GPS: Ne të gjithë, deri tani, e dimë se çfarë bën një GPS. Unë e shoh pak të mundshme nëse Apple dëshiron që ne të përdorim iWatch gjithmonë të lidhur me iPhone (në këtë rast, GPS i telefonit do të përdorej), por nëse jo dhe ata duan që ne të përdorni iWatch në mënyrë të pavarur nga iPhone, Unë e shoh atë si një sensor mjaft të dobishëm. Të gjithë duhet të dinë se ku po vrapojnë, distancën që kanë vrapuar dhe, më e rëndësishmja, çfarë kanë lënë për të vendosur rekordin e tyre. 

Deri më tani lista e sensorëve që kemi deri më tani, siç kam thënë tashmë, ka disa nga "Nuk ka gjasa" se nëse do të bëja iWatch do t'i përfshija pa menduar, PEAR, pasi nuk është kështu, unë ju pyes A mund të mendoni për ndonjë sensor / funksion tjetër që iWatch duhet të mbajë? Komentoni pa frikë.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Vicente Monar dijo

    Të jesh në gjendje të matësh sheqerin në saber pa asnjë veshje të futur në lëkurë. Meqenëse ekziston një përqindje e lartë e njerëzve që pësojnë birë tipike ditore. Faleminderit shume.