10 karakteristika të reja të fshehura të macOS Sierra

MacOS-Sierra

Të hënën e kaluar më në fund u hoqëm nga dyshimet dhe mund të shihnim të gjitha funksionet e reja Ata do të arrijnë në versionin e tyre përfundimtar në Mac-et tona në shtator. Ndërsa zhvilluesit tashmë po testojnë beta-n e parë të macOS Sierra për të filluar përshtatjen e aplikacioneve të tyre si dhe raportimin e çdo çështje stabiliteti ose performance që ata hasin në baza ditore,

Risitë kryesore që na ka sjellë macOS Sierra mund të gjenden në Siri, Auto Unlock për të zhbllokuar Mac me Apple Watch, clipboardin universal, aplikacionin e mesazheve, Picture-in-Picture për të përmendur disa nga risitë më të gjalla, Por ata nuk janë të vetmit do të merrni versionin e ri të macOS Sierra.

Çfarë ka të re në macOS Sierra

siri-osx

Sistemi i ri i skedarëve Apple File System

Ky sistem i ri i skedarëve kjo do të thotë ndryshime të mëdha për të gjithë përdoruesit në periudhën afatmesme. Sistemi i ri i skedarëve për disqet e kompanisë që po punon për të azhurnuar HFS + në të cilin po punon për gati 30 vjet.

Mbështetje RAID

Ardhja e OS X El Capitan nënkuptonte eleminimin e mbështetjes RAID, një vendim që irritoi shumë përdorues të Mac-ut. Me ardhjen e macOS Sierra, mbështetja RAID është përsëri në OS X përsëri.

Shërbimi i Diskut mund të ridimensionohet

Për çfarëdo arsye, qoftë një gabim apo nga dizajni, dritarja Disk Utility në OS X El Capitan nuk mund të ridimensionohet gjë që pengon punën nëse kemi disa disqe të ngurta të lidhura me Mac.Për fat të mirë, me macOS Sierra ky problem është zgjidhur.

Optimizimi i hapësirës

magazinimi i optimizuar për macOS-Sierra

Në fjalën kryesore, ne mund të shohim një video në të cilën ne pamë se si macOS Sierra optimizon ruajtjen e Mac-ut tonë. Në demonstrim ne pamë se si ishte në gjendje të lirojë më shumë se 100 GB hapësirë, thjesht duke fshirë skedarët e vjetër që nuk janë më të nevojshëm dhe duke zhvendosur dokumentet më të rëndësishme në re. Apple nuk përmend në asnjë moment se çfarë lloji të skedarëve preken nga ky funksion.

Por për të funksionuar magjinë e tij, funksioni i ruajtjes do të duhet të bëjë një kopje të të gjitha bashkëngjitjeve të vjetra të postës, fletëllogaritjet, filmat iTunes që kemi parë, imazhe të vjetra, skedarë RAW, kurse të iTunes U që nuk i përdorim, këngë nga iTunes .. . Eja, mund të jetë më shumë problem sesa zgjidhje, pasi që si rregull i përgjithshëm, përdoruesit e dinë se çfarë informacioni kemi ruajtur në Mac-in tonë dhe nëse është aty, është për diçka.

Asnjë mundësi për të instaluar aplikacione nga jashtë App Store Mac

Ky mund të jetë një problem shumë serioz dhe macOS Sierra tjetër beta ende nuk lejon instalimin e aplikacioneve të shkarkuara nga ndonjë faqe në internet. Mundësia e vetme që na ofron Gatekeeper do të instalojë aplikacione të shkarkuara nga Mac App Store. Shumë prej tyre kanë qenë zhvillues të cilët muajt e fundit kanë lënë dyqanin e aplikacioneve Apple për Mac për t’u vendosur vetë, por nëse qëllimi i Apple është që ata të kthehen me këtë opsion, kompania po shkon në rrugë të gabuar pasi do të ndikojë më shumë tek përdoruesit sesa tek zhvilluesit. .

Zbatimi i shënimeve

Ne mundemi vendos shkronjën dhe madhësinë teksti i paracaktuar

Zgjatjet Safari të disponueshme në Mac App Store

Me ardhjen e Sierra, Apple do të krijojë një seksion të ri në Mac App Store për shtesa, në vend që të shkojmë në një faqe tjetër në internet ku mund ta gjejmë si më parë.

Safari 10

Versioni i dhjetë i Safari na ofron shënimet e vogla të faqeshënuesve që kemi ruajtur në shiritin e detyrave, si dhe pamja e leximit ka marrë një rinovim estetik. Kur jemi duke përdorur Safari në ekran të plotë, kur hapim automatikisht një skedë të re funksioni Split View do të aktivizohet, e cila erdhi vitin e kaluar nga dora e El Capitan.

Temë e re për shiritin e njoftimeve

Shiriti i njoftimeve merr një temë të bardhë, në vend të asaj të errët që kemi pasur me El Capitan.

iTunes 12.5

macOS Sierra do të vijë me iTunes 12.5 me një ndërfaqe të ridizenjuar, veçanërisht ai për shërbimin Apple Music.

MacOS aktualisht është në beta-n e parë, kështu që ka të ngjarë që disa nga funksionet që diskutojmë në këtë artikull fAta mund të pësojnë disa ndryshime gjatë zhvillimit të macOS Sierra. Nuk do të ishte hera e parë që Apple na tregon ndonjë funksion që më vonë nuk arrin në versionin përfundimtar. Nëse është kështu, nga Soy de Mac ne do t'ju informojmë menjëherë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   David dijo

  Hi
  Në Capitan nëse mund të instalohet në Raid duke mashtruar pak, kjo funksionon për mua. Një bastisje krijohet nga një sistem para El Capitan, në rastin tim një Maveriks dhe më pas një instalim El Capitan bëhet nga një USB në atë bastisje të krijuar më parë. Gjithçka po shkon mirë përveç azhurnimeve, të cilat japin një gabim dhe nuk janë instaluar, zgjidhja është të përsërisni procesin e mëparshëm me versionin e ri.