15 aplikacionet thelbësore në Mac tuaj

Kur të zbresim brenda mushama nga "bota e dritares" gjithçka ndryshon, gjithçka është më e bukur, intuitive dhe e lehtë. Por Mac OS X është një sistem tjetër operativ dhe si i tillë, duhet të mësoheni me thjeshtësinë e tij. Për t'ju ndihmuar në këtë detyrë, pavarësisht nëse jeni të ri në botën e mollëve ose nëse keni qenë këtu për një kohë, sot ju sjell 15 aplikacione të domosdoshme që nuk duhet të mungojë në mushama të gjithë përdoruesit mesatar.

15 aplikacionet që nuk duhet të mungojnë në Mac tuaj

Smart Converter. Isshtë një aplikacion i vogël falas që ju lejon të shndërroni praktikisht çdo format video në formatin që ju nevojitet. Funksionon në mënyrë perfekte. Ideale kur shkarkoni seritë tuaja të preferuara dhe zbuloni se lexuesi USB i televizorit tuaj nuk e lexon atë.

Konvertuesi inteligjent (Lidhja e AppStore)
Smart Converterfalas

VLC. Nuk ka më mundësi të mos hapni një skedar video sepse formati nuk mbështetet. VLC hap gjithçka dhe lexon gjithçka, përsëri nuk më ka dështuar një herë. Ju mund të shkarkoni VLC për Mac këtu.

Unarchiver, për të dekompresuar gjithçka, gjithçka dhe gjithçka që shkarkoni të kompresuar. Me Unarchiver ju mund të kompresoni dhe dekompresoni një numër të madh të formateve, duke përfshirë Zip dhe Rar të njohura.

Unarchiver (Lidhja e AppStore)
Unarchiverfalas

Alfred, qendër të vëmendjes super të vitaminizuar. Ai gjurmon të gjitha skedarët që keni në Mac tuaj dhe gjeneron menjëherë shkurtore të tastierës, kështu që ju nuk duhet të lëvizni nëpër rezultate. Që kur e provova, nuk kam përdorur përsëri qendër të vëmendjes.

Kujtesa e pastër, çliruesi i kujtesës RAM në mënyrë ekselencë, i përsosur kur jeni duke punuar njëkohësisht me shumë aplikacione dhe sistemi fillon të ngadalësohet.

Aplikacioni nuk është më i disponueshëm në App Store

Skeda e FreeSpace. Mbani hapësirën e lirë në diskun tuaj të ngurtë, SSD ose disqet e jashtme. Me këtë aplikacion të vogël do të kontrolloni hapësirën e disponueshme në çdo kohë. Nuk është më i disponueshëm, por përsëri mund ta gjeni në internet. Nëse jo, ka aplikacione të ngjashme që, për shkak të thjeshtësisë së tyre, do t'ju japin gjithashtu rezultate të mira.

Kafeina. Kjo filxhan i vogël kafeje do të parandalojë që Mac juaj të shkojë të flejë me vetëm një klikim.

Aplikacioni nuk është më i disponueshëm në App Store

Riemërtoj. A keni importuar qindra foto në të njëjtën kohë në Mac tuaj dhe tani është koha t'i riemërtoni ato? Me Rename ju mund ta bëni atë në grupe dhe gjithashtu duke vendosur sekuencën që preferoni me vetëm disa klikime. Ju mund ta shkarkoni Rename nga këtu.

une punoj. Me paketën e zyrës së Apple, tani mund të largoheni nga Office for History. Faqet, numrat dhe Kaynote janë të shkathët, të thjeshtë dhe intuitiv dhe, më e mira nga të gjitha, ato janë të pajtueshme me formatet e Microsoft-it në të dy mënyrat, hyrjen dhe daljen, në mënyrë që të mund të lexoni dhe modifikoni një fjalë që sapo ju është dërguar, ose eksportuar një skedar teksti i krijuar në Pages në Word ose PDF. Dhe gjithashtu, nëse keni një iPhone dhe / ose iPad, dokumentet tuaja do të jenë gjithmonë me ju dhe të azhurnuara.

uTorrent. Të shkarkoni filma, muzikë, libra pa u ndalur. Ka më shumë komente. Mund të shkarkoni uTorrent këtu.

Dropbox. Kush nuk e njeh Dropbox? Ky aplikacion krijon një dosje në Mac tuaj dhe gjithçka që vendosni në të do të jetë e disponueshme në të gjitha versionet ekzistuese të Dropbox për iPhone, iPad, Android ose në versionin e tij në internet. Ju mund të ndani skedarë ose dosje me kë të doni, gjë që lehtëson shumë punën bashkëpunuese. Ju mund të shkarkoni Dropbox për Mac këtu. Drpbox Mac

Tuxera NTFS. Kjo shtesë minimale në sistemin tonë OS X do të lejojë shkrimin në të gjitha llojet e disqeve të jashtme, pavarësisht nga formati në të cilin janë konfiguruar. Ju mund të shkarkoni Tuxera këtu.

CleanMyMac. "Pastruesi" më i mirë që njoh. Vetëm me disa klikime do të jeni në gjendje të fshini mbetjet e aplikacioneve të fshira që ishin fshehur atje nga Mac-i juaj, të çinstaloni dhe pastroni plotësisht aplikacionet që nuk i përdorni më, të lokalizoni skedarë që zënë shumë hapësirë ​​dhe që ju nuk dëshirojnë më shumë, dhe një kohë të gjatë dhe kështu me radhë. Ju do të kurseni hapësirë ​​dhe do ta mbani Mac-in tuaj aq shpejt sa një lepur. Ju mund të shkarkoni CleanMyMac këtu. CleanMyMac

Spotify. Lodhur nga këngët e ruajtura në bibliotekën tuaj të iTunes? Me Spotify mundeni zbuloni muzikë të re, krijoni lista për dëgjim, dëgjoni se çfarë dëgjojnë miqtë tuaj ... Ju mund të shkarkoni Spotify për Mac këtu. SpotiFy Mac

Evernote. Dhe së fundmi, Evernote. Kapni gjithçka që dëshironi në Evernote, krijoni fletore, ndani me kontaktet tuaja ... Motori i tij i fuqishëm i kërkimit lejon kërkime teksti edhe në imazhe dhe në tekste të shkruara me dorë. Zbatimet e tij në jetën e përditshme, në arsim, në biznes ... janë të pafundme, siç janë funksionet e tij të shumta. Dhe gjithmonë qëndron i azhurnuar midis versioneve të ndryshme për iPhone, iPad, Mac, Windows, Android ose ueb. Thjesht aplikacioni perfekt për të kursyer gjithçka dhe për të punuar si ekip. 

Shumica dërrmuese e këtyre aplikacioneve janë falas dhe, ato pak që nuk janë ... gjithsesi, ju me siguri do të dini se si t'i gjeni ato ...

Siç mund ta imagjinoni, kjo përzgjedhje bazohet në përvojën time dhe në përdorimin që unë personalisht i bëj Mac-it tim sipas nevojave të mia. Ndoshta i konsideroni disa më thelbësore, pse nuk na i tregoni?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

5 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Danilo dijo

  Faleminderit do të filloj të testoj disa aplikacione në Macbook tim të ri

 2.   Pedraza dijo

  i sigurt që nuk keni xD

 3.   aa dijo

  Kam erë të hidhëruar që nuk kam një të tillë

 4.   VAMPIRE dijo

  Pajtohem me disa aplikacione, të tilla si: The Unarchiver, VLC, CleanMyMac (3), "NTFS" (kam versionin Paragon 14) dhe madje iWorks. Unë kisha disa nga ato që vendosët si FreeSpace Tab (deri 3 ditë më parë) që i ndryshova në "CleanMyDrive" (nga krijuesit e CleanMyMac dhe është gjithashtu falas; ne do të shohim nëse do ta mbaj apo vendosim Tabs FreeSpace përsëri: ishte shumë i lumtur me të); Unë përfundova duke çinstaluar Alfred dhe MemoryClean, e para sepse nuk e përdor dhe tjetra sepse me CleanMymac 3 mund të liroj edhe memorjen. SpotiFy ndaloi të më pëlqente mua dhe Dropbox së bashku me Evernote që kishin iCloud dhe OneDrive.

  Tani do të shtoja:

  - VMWare Fusion ose Parallels (aktualisht kam versionin Fusion 7 dhe Parallels version 12)
  - Zyra 365
  - Konvertuesi YouTube në MP3 nga MediaHuman
  - VLC Remote (e vërteta është se është një aplikacion për iPhone / iPad / iPod) që të jetë në gjendje të menaxhojë VLC të iMAC nga kudo; në rastin tim unë kam TV në fund dhe iMac në krye, kështu që kur jam duke parë një film, imagjinoni nëse dua të ndaloj shikimin ... E dua këtë aplikacion. E vendosa këtu sepse duhet ta konfigurosh në iMAC (shumë lehtë).
  - Përkthyes: Kam disa, disa nuk janë azhurnuar më si Përkthyes Universal dhe kam një tjetër nga VOX / SlovoEd (Spanjisht / Anglisht)

 5.   mirëmbajtja e kompjuterit dijo

  Për të gjithë ne që kemi Mac dhe jemi gjithmonë në kërkim të aplikacioneve të reja, ky artikull mund të jetë një ndihmë e madhe. Për Mac, unë gjithashtu vë bast në një aplikacion të tillë si "PDF Expert", i cili na lejon të modifikojmë lirisht pdf-të, unë nuk kisha gjetur një aplikacion të tillë deri më tani. Nëse keni nevojë të jeni në gjendje të ndryshoni gjërat në pdf, ky aplikacion është shumë i lehtë për t’u përdorur dhe shumë i rekomanduar.