1Password pamundëson paraqitjen automatike të fjalëkalimit në macOS Mojave

Merrni 1Password për Mac falas dhe tani 65 euro Në versionin e fundit të menaxherit të njohur të fjalëkalimeve 1Password, në versionin e tij për macOS, zhvilluesi është detyruar të çaktivizoni paraqitjen automatike të fjalëkalimit, të cilat deri më tani i kishim në dispozicion. Ky funksion na lejon hyni në një shërbim pothuajse menjëherë, më shumë nëse është e mundur nëse keni një Touch ID në Mac tuaj.

Arsyeja që nuk e kemi në dispozicion këtë veçori shumë të vlerësuar është rritja e sigurisë së macOS Mojave. Sipas fjalëve të një ekzekutivi të 1kalimit, kjo arsye është më se e justifikuar dhe kompania po punon për ta zbatuar këtë veprim shpejt, por në mënyrë të sigurt.

Përdoruesit që kanë versionin e paguar, deri më tani, mund të kenë akses në shërbimet që kërkonin një fjalëkalim plotësisht automatikisht. Shërbimi 1Password ishte përgjegjës për zbulimin e uebit, futjen e emrit të përdoruesit dhe fjalëkalimin tonë dhe pranimin. Në këtë mënyrë, në më pak se një sekondë u fut ky shërbim.

Në macOS Mojave, siguria është rritur. Prandaj, na lejon të bëjmë pjesën e parë, të vendosim emrin e përdoruesit dhe fjalëkalimin, por Mojave parandalon aplikacionet e palëve të treta të konfirmojnë veprimin. Kompania është e ditur, ka folur në këtë drejtim:

1Password lë automatikisht informacionin në fushën e fjalëkalimit, por tani do t'ju duhet të klikoni në butonin Dorëzo. Thjesht shtypni tastin Enter dhe ju jeni gati. 

Michael Fey, një ekzekutiv i një kompanie, e kupton që vendimi i Apple është i saktë dhe e kupton atë:

Kur 1Password dërgon automatikisht një fjalëkalim, nuk keni asnjë mënyrë për të ditur nëse po futni një fjalëkalim në një fushë të ligjshme fjalëkalimi ose diçka e krijuar nga një faqe interneti mashtruese. Nëse një fjalëkalim dërgohet automatikisht, përdoruesit nuk kanë mundësinë të thonë "jo"

Ne fuqimisht besojmë se heqja e aftësisë për të dërguar fjalëkalime automatikisht është zgjedhja e duhur, ajo mbron jo vetëm përvojën e përdoruesit, por edhe sigurinë tuaj. Unë do të jem plotësisht transparent - më është dashur pak të mësohem, por tani që është pjesë e rrjedhës time të punës.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.