2012 iMacs nuk janë në përputhje me Apple Remote

Remote Apple

Nuk e di se çfarë po mendon Apple të heqë një nga aksesorët më të dobishëm që ka krijuar për Mac. Remote Apple është një gjë e domosdoshme për shumë përdorues të cilët dëshirojnë të kontrollojnë aspektet themelore të Mac përmes këtij telekomanda të vogël, përveç kësaj, aplikacioni Sofa Control rrit shumë mundësitë e tyre.

Kur ekzistonte Apple Remote i bardhë, disa iMac kishin një zonë të magnetizuar në anën e saj për të pasur të largëtin të arritshëm, përveç kësaj, telekomanda erdhi standarde në secilin kompjuter. Më vonë, Apple hoqi atë zonë kushtuar telekomandës dhe ndaloi së ofruari atë si standard në kompjuterët e saj, duke e tarifuar atë në konfigurues.

Tani rezulton se MacBook Pro me Retina Display dhe iMac të lëshuar në 2012 nuk janë gjithashtu në përputhje me Apple Remote pasi Apple ka vendosur të bëjë pa IRDA, një element që nuk dëmtoi askënd dhe çmimi i të cilit është qesharak. Në kthim, përdoruesi preket nga një vendim që nuk i sjell aspak dobi.

Ju tashmë mund ta dini që Apple Remote nuk është i pajtueshëm me iMac-in e fundit, por kompania e mollëve nuk e përmendi kurrë këtë pikë, për më tepër, ky detaj diskutohet më sipër në faqen e specifikimeve të telekomandës.

Në funksion të kësaj lëvizje, nuk është çudi që Mac Mini dhe MacBook Pro humbën pajtueshmërinë me Apple Remote në të ardhmen, duke e detyruar përdoruesin të përdorë rrugë alternative më pak efikase dhe shumë më të shtrenjta.

Më shumë informacion - Mashtrim: vendoseni Mac-në tuaj në gjumë me Apple Remote


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

4 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Antonio VR dijo

  Mendimi im është se Apple po promovon përdorimin e aplikacionit Remote për iOS, nga i cili mund të kontrolloni shumicën e funksioneve multimediale të OS X dhe Apple TV, madje të kombinuara (duke luajtur media iTunes në AppleTV duke i zgjedhur ato nga iOS). Megjithatë, është e qartë se "mandito" ishte i dobishëm në Mac.

  1.    Nacho dijo

   Shikoni, unë kam një iPhone / iPad me aplikacionin Remote dhe në fund gjithmonë tërheq Apple Remote, për mua është shumë më shpejt dhe mbi të gjitha më e sigurt të ecësh në shtrat ose në divan.

   Unë përdor Remote për iOS vetëm kur jam në një dhomë tjetër në shtëpi për shkak të çështjes Wi-Fi. Një turp për Apple Remote.

 2.   alvaro dijo

  apple dëshiron që ne të ndryshojmë një pajisje 20 euro për një 600 si një iphone ose ipad ... Telekomanda e Apple është gjëja më e rehatshme që kam nga apple ... dhe aplikacioni Remote nuk funksionon për të kontrolluar lojtarët e videos ...

 3.   RAFA dijo

  Ka punuar për mua derisa e azhurnova sistemin, disa ditë pasi e bleva, kështu që nuk e di se ku mund të jetë problemi. Mac-i im është nga viti 2013, megjithëse shoh që opsioni i lidhjes nuk shfaqet në modalitetin e Sigurisë ... Por para azhurnimit funksionoi në mënyrë të përsosur