25 tipare të reja që do të shijoni me macOS High Sierra

Këtë pasdite, në pak orë, Lirimi zyrtar i macOS High Sierra, sistemi i ri operativ desktop i krijuar nga Apple për Mac-të tanë.

Nën këtë emër, kompania Cupertino duket se ka dashur të shprehë se është një hap më tej në evolucionin e macOS, një shkallë e mëtejshme e përmirësimit. Kjo ka çuar në idenë e përgjithshme që tiparet e reja janë minimale dhe se është një version i thjeshtë i përmirësimit. Siç do ta shihni më poshtë, asgjë nuk është më larg së vërtetës, sepse Me macOS High Sierra ka dhjetëra gjëra që nuk mund të bënit më parë, edhe pse në shikim gjithçka duket e njëjtë.

macOS High Sierra, më shumë lajme sesa keni menduar

macOS High Sierra nuk na ofron lajme në nivelin e dizajnit dhe estetikës. Në fakt, që nga ulja e Yosemite, gjithçka ka mbetur praktikisht e paprekshme në nivelin e dizajnit, megjithatë, funksionet dhe tiparet e reja do të jenë të shumëllojshme dhe të ndryshme. Në shumicën e rasteve, është ato ndryshime të vogla që bëjnë një ndryshim dhe kjo na bën të shijojmë macOS si ditët e para.

Nëse keni menduar se macOS High Sierra nuk do t'ju sjellë pothuajse asgjë të re, më vjen keq t'ju them se keni gabuar shumë. Në fakt, edhe mund të jesh në gjendje rinovoni pajisjet e vjetra. Dhe unë jam i sigurt që posa të mbaroni së lexuari këtë postim do të prisni me kohë 19:00 në kohën spanjolle për të shkarkuar dhe instaluar sistemin e ri operativ. Le të shohim cilat janë të gjitha ato tipare, veçori dhe lajme të macOS High Sierra:

 1. Sistemi i ri i skedarëve Apple File System (APFS) që zëvendëson sistemin e mëparshëm HFS +, një sistem që tashmë është tridhjetë vjeç dhe që do të bëjë që shpejtësia e menaxhimit të skedarëve të Mac-ut tonë të "fluturojë". Apple File System për vitin 2017
 2. Ju mundeni personalizoni faqen në të cilën jeni rregullimi i detajeve si adblock, zoom dhe më shumë, në çdo faqe.
 3. Ne gjithashtu mund të vendosim mënyra automatike e leximit për të gjitha ato faqe në internet që mbështesin këtë format. Pa dyshim, një detaj i vogël që do ta bëjë më të lehtë për ne që vizitojmë dhe lexojmë dhjetra e dhjetëra artikuj çdo ditë.
 4. Dhe nuk do të duhet më të presësh që mesazhet e dërguara në iPhone të shfaqen në Mac-un tuaj, ose anasjelltas, sepse tani e tutje mesazhet sinkronizohen përmes iCloud, kështu që nuk do të keni më probleme sinkronizimi. Sinkronizimi i mesazhit përmes iCloud
 5. Për të kursyer energji dhe burime, kur nuk kemi bërë një aplikacion të hapur për disa minuta, ai mbyllet.
 6. Aplikim Posta tani është më e shpejtë dhe më efikase. Jo vetëm sepse postat elektronike tani do të zënë deri në 30% më pak hapësirë ​​por gjithashtu sepse tani është më e shpejtë për të kërkuar një mesazh emaili dhe gjithashtu, ne mund të kemi qasje në pesë postat elektronike që kemi arritur më shumë, në mënyrë që të jemi më të shpejtë.
 7. Shikim paraprak në postë në një tjetër risi që do të na lejojë të shkruajmë mesazhe në të njëjtën kohë që vizualizojmë ato që marrim.
 8. Siri është humanizuar dhe tani zëri i saj është më natyral dhe më pak robotik.
 9. Në Safari, a menaxhim më i mirë i cookies kjo do të parandalojë që reklamuesit të na "ndjekin" nëpër internet me produktin që kemi kërkuar. Me shume informacion këtu.
 10. edhe tekstet që na tregon Siri përmirësojnë lexueshmërinë e tyre me një format më të madh dhe një animacion të ri në ikonë
 11. Dhe nëse preferoni, mundeni shkruaj Siri në vend që të flasësh me të, shkëlqyeshëm kur nuk je vetëm.
 12. Mundemi gjithashtu caktoni fotografi ose video në përkujtesa nga vetë aplikacioni Photos.
 13. Sinkronizimi i fotografisë me teknologjinë e njohjes së fytyrës të Apple.
 14. Dhe mund të bashkojmë tre fotografi në krijoni foto lëvizëse, një lloj GIF ose Fotografi Falas.
 15. Merrni përpara me opsionin e editoni fotot para se t’i bëni, një mjet që mund ta gjeni në aplikacionin Fotografitë.
 16. Me macOS High Sierra, Shiriti anësor i gjetësit tani është i përhershëm.
 17. Dhe gjithashtu do të jeni në gjendje krijoni përkujtesa nga shënimet për të cilin duhet të zgjedhim tekstin që duam të mbahet mend.
 18. Ah! Dhe ne mundemi krijoni tabela në Shënime. Këto janë tabela të thjeshta, por tabela në fund të fundit, të dobishme për ditë për ditë.
 19. L sugjerimet e kërkimit arrijnë te Shënimet.
 20. e bërë pamjet e ekranit në thirrjet FaceTime. Të dy palët do të marrin një njoftim me fotografi, kështu që mos mendoni për gjëra të këqija.
 21. Kërkoni fluturime me Spotlight.
 22. Një nga të preferuarat e mia: ndajnë skedarët përmes iCloud. Kjo tashmë është diçka tjetër.
 23. Dhe megjithëse nuk është ekskluzive për macOS High Sierra, tani e tutje mundemi gjithashtu ndani planin tonë të ruajtjes së iCloud me En FamiliaPo, duhet të kemi të kontraktuar opsionin 200 GB.
 24. Përmirësime të tastierës për përdoruesit arabë dhe japonezë.
 25. Dhe sigurisht a sfond i ri për desktop, pak e dobishme por që gjithnjë na pëlqen ta shohim.

Dhe mos harroni përgatitni Mac-në tuaj për mbërritjen e macOS High Sierra dhe kështu të jesh në gjendje të shijosh përvojën më të mirë të mundshme me të gjitha këto funksione dhe veçori të reja.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.