HackingTeam kthehet në grindje me një version të ri të malware-it të tij

Mac-Hacking-0 Malware

Disa studiues të sigurisë kanë zbuluar atë që duket të jetë një version i ri ose zhvillim i një malware i njohur tashmë në Mac dhe gjithashtu krijuar nga i njëjti grup që e nisi atë në korrik të vitit të kaluar dhe që e quajnë veten "HackingTeam". Kjo ka ngritur spekulime të ndryshme midis studiuesve nëse ata kanë zhvilluar kodin bazuar në atë të mëparshmin, domethënë një malware që u nis në një mënyrë masive përmes adresave të postës elektronike.

Ky version i ri i malware është zbuluar falë Shërbimi i skanimit total të virusit, në pronësi të Google, edhe pse fillimisht nuk u zbulua nga shumica e programeve kryesore antivirus, sipas raportit që u botua dje të hënën, ai u zbulua në vetëm 10 nga 56 shërbime antivirus.

Malware-zero-ditë-os x 10.10-0

Sipas Pedro Vilaça, studiues i sigurisë në kompaninë SentinelOne, instaluesi u azhurnua për herë të fundit në tetor ose nëntor me një çelës kriptimi të datës 16 tetor, domethënë tre muaj pasi u zbulua dhe 'mbulua' versioni i mëparshëm.

Sidoqoftë, sipas fjalëve të këtij studiuesi:

Grupi HackingTeam është akoma gjallë dhe mirë, por ata janë akoma të njëjtët mashtrues që përdorin hile mashtruese me email. Nëse jeni i ri për të kthyer inxhinierinë duke përdorur fondacionin malware OS X, kjo është një mundësi e mirë për t'u praktikuar. Për mua nuk ka asnjë sfidë interesante këtu, unë kam të gjitha pyetjet e përgjigjura në lidhje me të. Pas kësaj rrjedhjeje unë nuk do t'i kushtoj më shumë vëmendje këtyre djemve

Tani ka më shumë se 40 antivirus ndryshe se mund të zbulojë këtë malware, me kompani të njohura si McAfee, ClamAV ose Kaspersky. Nëse nuk keni të instaluar ndonjë program antivirus, mund të kontrolloni gjithashtu nëse kompjuteri juaj është i infektuar duke futur rrugën e mëposhtme dhe duke e fshirë nëse është kështu:

Library / Biblioteka / Preferencat / 8pHbqThW /

Ju gjithashtu keni mundësinë të përdorni KnockKnock për të zbuluar këtë malware dhe për ta hequr atë një herë e përgjithmonë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.