5 arsye në favor dhe 5 arsye kundër jailbreak

Shumica dërrmuese e atyre që janë duke lexuar këtë artikull e dinë se çfarë Jailbreak, në thelb një proces në nivelin e softuerit që "hap" pajisjen tonë mollë dhe kjo na lejon të instalojmë shumë ndryshime (programe të vogla) me të cilat mund ta rregullojmë pajisjen tonë dhe të jemi në gjendje të ekzekutojmë funksione dhe karakteristika që nuk janë zbatuar ende nga kompania Cupertino. Me Jailbreak, si me Apple, nuk ka gjysmë masa, e do apo e urren, çfarë mund të bësh? Por asgjë në jetë nuk është krejtësisht e bardhë ose e zezë dhe kjo është arsyeja pse sot do ta shohim 5 arsye në favor dhe 5 arsye në kundër në mënyrë që të shkoni duke menduar nëse duhet të bëni apo jo Rrjeti i burgut IOS 8.3 e cila mund të lirohet më vonë këtë muaj.

5 arsye në favor të burgut

Le të jemi optimistë, le të fillojmë me pozitiven. Bëj Jailbreak iPhone ose iPad do t'ju sjellë përfitime të mëdha.

 1. ACCESORIOS. me Jailbreak  Në iDevice tuaj mund të përdorni pajisje jo origjinale por ndoshta më e mira nga të gjitha është që mund ta lidhni me pajisje të tjera në një mënyrë të pamendueshme pa këtë procedurë. Për shembull, mund ta përdorni iPhone tuaj si një kontrollues PlayStation ose e bëjnë Xiaomi Mi Band 100% të pajtueshëm.
 2. Funksione dhe veçori të reja. Gjate viteve Apple ka implementuar shumë karakteristika të Jailbreak; Ndoshta shembulli më i spikatur është "Qendra e Kontrollit". Por me Jailbreak Ju nuk do të duhet të prisni më për të shijuar funksione si "Eclipse", një shkulje në Cydia që integron modalitetin e natës në iPhone tuaj, ose kryerjen e shumë detyrave, ose gjeste të reja, etj.
 3. Personalizoni iPhone tuaj. Ka qenë gjithmonë një nga aspektet më të kritikuara të mollë, mundësitë e pakta që ofron për çdo përdorues për të personalizuar pajisjet e tyre. Me Jailbreak Ju mund të bëni praktikisht gjithçka që dëshironi falë qindra e qindra ndryshimeve me të cilat mund të personalizoni gërmat, ikonat, temat e plota për pajisjet tuaja, mund të krijoni dosje brenda dosjeve, të vendosni më shumë se katër ikona në bankën e të akuzuarve dhe një numër shumë të gjatë mundësitë.
 4. Mirupafshim për kufijtë e imponuar! Faleminderit Jailbreak Ju gjithashtu mund të kapërceni kufizimet e vendosura nga vetë kompania, të tilla si shikimi i videos me rezolucion të lartë jashtë shtëpisë, thirrjet 3G FaceTime nëse iOS juaj është para 7 ose marrja e fotografive panoramike në modelet e iPhone ku sistemi nuk e lejon atë, ndër shumë të tjerë .
 5. Disa përmirësime të sigurisë. Në kundërshtim të drejtpërdrejtë me pikën që do të shohim në seksionin tjetër, Jailbreak Gjithashtu siguron mundësi më të mëdha sigurie për iPhone tuaj, duke mbrojtur aksesin dhe të dhënat tona. Si shembull, BioProtect ose BioLockdown për iPhone 5S.

5 arsye në favor dhe 5 arsye kundër jailbreak

5 arsye kundër jailbreak

 1. Humbja e stabilitetit. Ato që kemi bërë ndonjëherë Jailbreak ne dimë ristartimet e vazhdueshme, gabimet, mbylljet e papritura të aplikacioneve, hyrjen e papritur në modalitetin e sigurt ... Zakonisht kjo është për shkak të ndryshimeve specifike ose papajtueshmërisë së tyre me të tjerët që kemi instaluar më parë kështu që eliminimi i tyre është zgjidhja më e mirë, por sigurisht, kur problemi bëhet i njohur, cili është shkulja që e shkakton atë? Një masë e mirë kundër kësaj është të mos instalosh si i çmendur, nëse jo vetëm atë që të duhet.
 2. Humbja e sigurisë. Nëse nga njëra anë Jailbreak Mund ta bëjë pajisjen tonë më të paarritshme për hajdutët ose snoopers, nga ana tjetër, a kemi siguri totale për besueshmërinë e rregullimeve që instalojmë? A mund t'u besojmë verbërisht këtyre zhvilluesve?
 3. Humbja e garancisë. mollë nuk e aprovon Jailbreak prandaj, instalimi i tij nënkupton humbje automatike e garancisë Megjithëse, nëse mund të fshini të gjitha gjurmët para se të shkoni në Apple nuk do të keni problem.
 4. Evolucioni i iOS. iOS 8 shënoi një para dhe pas, funksionet dhe tiparet e tij u shumëfishuan dhe, me iOS 9, se ne tashmë po testojmë redaktorët e Applelizados, ju do të çuditeni! A duhet vërtet të bësh Jailbreak? Ndoshta po sepse vetëm ajo që ju nevojitet nuk është implementuar nga Apple akoma, por mendoni më parë.
 5. Aplikacione falas? Jo, ato kohë kanë mbaruar. Vetë komuniteti Jailbreak Ai nuk ishte asnjëherë në favor, ai gjithmonë mohoi që jailbreak ishte sinonim i piraterisë dhe, me zhdukjen e Installous, pazari ishte pothuajse i mbaruar. Isshtë e vërtetë që ka disa zgjidhje, por ato janë larg nga ajo që ishte Installous

Informacioni është fuqi, dhe tani që ju i dini, të paktën, 5 pikat thelbësore të dyja në favor si kundër del Jailbreak, ju jeni në një pozitë më të mirë për të marrë vendimin e duhur për ju.

BURIMET | Lajmet e Hypertext dhe iPhone


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Joa qo dijo

  Mbaje Jailbreak