5 vjet pa vizionarin tonë Steve Jobs

Steve Jobs

Që atëherë ka rënë shumë shi Apple ndaloi të kishte Steve Jobs midis radhëve të saj, krijuesi dhe vizionari i saj. Si çdo vit ndalemi për të kujtuar një person i cili, edhe pse për shumë ishte tirani më i njohur, për të tjerët ai nuk ka pushuar së qeni babai i informatikës së konsumatorit. Dëshira e tij për të ndryshuar botën i shkaktoi atij shumë probleme deri në atë pikë sa ata i morën atë që ai donte më shumë, vetë Apple. Siç e dimë të gjithë, disa kohë më vonë ai u rekrutua përsëri dhe kjo është kur Apple bëhet ajo që dimë sot ose, të paktën, në disa prej asaj që mbetet akoma dhe është se ka gjëra që me largimin e Punëve kanë humbur. 

Sot bëhen 5 vjet nga vdekja e Jobs. Ai vdiq nga kanceri që kishte luftuar për vite me radhë dhe pavarësisht nga një transplant dhe terapi të shumta në muajt e fundit të jetës së tij, asgjë nuk mund të bëhej për Steve Jobs, një personazh që nuk do të harrohet kurrë. Sot ne duam ta nderojmë dhe ta kujtojmë atë dhe kjo është ajo sa herë që e shoh në prezantime të caktuara të produkteve vazhdoj të ngazëllehem për imazhet.

Një nga imazhet në këtë artikull Shtë një pikturë që unë kam bërë që të kem një kujtim tëndin, një tabelë në të cilën mund të shihni se si evoluoi iPhone, ajo pajisje e shkëlqyeshme që vazhdon të korrë suksese dhe që Jobs drejtoi në rrugën e duhur. Nëse nuk e mbani mend, 5 vjet më parë u prezantua iPhone 4S, një pajisje që përmirësoi iPhone 4 por që shumë prej nesh e dinin se do të ishte e fundit me Steve Jobs mes nesh. Vetëm një ditë pas prezantimit të së njëjtës, ne e dinim lajmin fatal që nuk e mbaruam së besuari ... Steve Jobs kishte vdekur.  Unë kam shkruar vetëm tre paragrafë dhe tashmë ka qenë tre herë që flokët e mi më mbajnë në mend duke e kujtuar atë ...

punë iphone

Pavarësisht nga sëmundja e tij, makineritë e Apple ishin ende të vajosura mirë dhe ata nuk kishin mundësi ta kishin. mbeti pa një "komandant" dhe për atë arsye, disa kohë më parë, vetë Steve Jobs filloi të udhëzonte pasardhësin e tij, CEO aktual Tim Cook. Të dy ishin si gozhdë dhe mish dhe ne jemi të sigurt që nëse Jobs vështronte Cook, kjo ishte sepse ai pa tek ai një pasardhës të denjë. Sidoqoftë, nuk u desh shumë që të gjithë të fillonin të krahasonin të dy personazhet dhe Cook nuk ishte vizionari që të gjithë prisnim, megjithëse ai e ka lejuar Apple të fitojë shumë më shumë para sesa me Jobs.

iphone2g

IPhone ka qenë pajisja që i ka verbuar më shumë vizionarët dhe në vitin 2007, pas problemeve të shumta, ai njoftoi në një Keynote se të gjithë ishim shumë nervozë për pajisjen që do të ndryshonte jetën tonë. Ne ju lëmë me atë moment:

Një tjetër lançim i shkëlqyeshëm ishte ardhja e iPad në 2010, megjithëse më vonë mësuam se gjëja e parë që ata shpikën ishte iPad dhe se iPhone kishte qenë një version i vogël i asaj pajisje, ajo gjithashtu bëri që themelet e teknologjisë të dridheshin:

Ne mund të shpenzojmë rreshta dhe rreshta duke folur për CEO të dashur Steve Jobs, por ajo që duam me të vërtetë është ta kujtojmë atë dhe që lexuesit të shfletojnë në internet për të parë përsëri ato momente të paharrueshme me Jobs ... prezantimi i Mac mini, ardhja e MacBook Air-it të parë që nxora nga një zarf, prezantimi i mitik iPod Classic ose ardhja e iTunes dhe këngëve të tij për 1 dollar.  DEP Steve punë. 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   David dijo

  Artikull i shkëlqyeshëm si të gjithë ata që bën Pedro Rodas ulations Urimet e mia… Ju mungojnë PUNT.

 2.   Cesar Sanchez dijo

  Një gjeni si pak të tjerë. Apple deri më sot është akoma më e mira, por pjesërisht më mungon ajo fazë. Më pëlqen ta shoh në video të prezantimeve të vjetra. Ishte fresk