5 vjet Tim Cook si CEO

Intervistë Tim Cook Top

Mes "Washington Post»Ka dhënë një intervistë të gjerë, të organizuar nga Jena McGregor, me CEO aktual të Apple Tim Cook, rreth 5 viteve të tij të para në krye të kompanisë. Intervista përfshin një numër të madh temash që na ndihmojnë të kuptojmë se si Cook merret me pozicionin e tij ditë pas dite, dhe shpjegon me shumë detaje mentalitetin e njeriut në krye të anijes.

Gjëja e parë që Tim donte të bënte të qartë është se Ai nuk mendon se është CEO tipik i një multinacional teknologjie në sektor, larg klientëve të tij dhe duke ruajtur rolin e tij si një fytyrë e dukshme në një kompani me dimensione të tilla.

"Unë besoj se një CEO nuk duhet të jetë diçka tradicionale. Një CEO tradicional është një i veçantë nga klientët e tij. Shumë CEO të ndërmarrjeve të përqendruara tek konsumatori në të vërtetë nuk ndërveprojnë me ta. "

“Unë gjithashtu mendoj se CEO-të tradicionale mendojnë se puna e tyre bazohet në fitimin ose humbjen e kompanisë, në pasqyrën e të ardhurave, në shpenzimet, bilancin e kompanisë së tyre. Dhe kjo është e rëndësishme. Por nuk mendoj se kjo është e vetmja gjë që ka rëndësi. Ne kemi një përgjegjësi të pabesueshme me punonjës, me komunitetet dhe vendet në të cilat veprojmë, dhe madje edhe me ata që mbledhin produktet e tyre, zhvilluesit, ... Shkurtimisht, me të gjithë ekosistemin e Apple».

Kur u pyet për perspektivat e rritjes afatgjatë të kompanisë, Cook theksoi çështjen shërbimet e ofruara nga kompania si dhe implementimi i iPad Pro, e cila gjithnjë e më shumë po futet në mjediset e biznesit:

«Në produktet e sotme kemi një mori shërbimesh (iCloud, App Store, Apple Pay, ...) që janë rritur muajt e fundit nga 4 miliardë dollarë në rreth 23 miliardë dollarë (në shitje). Vitin tjetër shpresojmë të jemi në listën e Fortune 100 për rritje vjetore. Nga ana tjetër, iPad Pro. Ne pamë tremujorin e fundit afërsisht gjysma e njerëzve që blejnë një e veshin atë në punë. Ne kemi një mundësi të madhe atje. Vitin e kaluar kemi fituar 25 miliard dollarë nga ajo në të gjithë botën. Ne jemi duke bashkëpunuar shumë më mirë me partnerët kryesorë, kjo është shumë e rëndësishme, që produktet tona të mund të përdoren me pajisje nga kompani të tjera, që ata të punojnë mirë së bashku ".

Tim Cook 5 vjet

Për çështjet shoqërore, Cook foli për Qëndrimi i Apple ndaj të drejtave civile dhe ndryshimit të klimës, e cila përshtatet me klientin dhe qasjen në qendër të produktit:

«Unë mendoj se të gjithë duhet të marrin vendimin e tyre në lidhje me të. Ndoshta ka arsye bindëse pse disa preferojnë të heshtin. Për ne, megjithatë, ne kërkojmë t'i fuqizojmë njerëzit përmes produkteve tona, dhe qëllimi i të cilit në jetë është të ndryshojë botën për të mirë, nuk është e rehatshme të ndash hapësirë ​​me ata që kanë një këndvështrim tjetër për këtë çështje. Ne e dimë që ata janë ata që po helmojnë planetin, duke lënë gjurmën e tyre të karbonit. Unë besoj se çdo brez ka përgjegjësinë për të zgjeruar kuptimin e të drejtave të njeriut ".

Një pyetje tjetër interesante ishte kur e pyeta për gabimet e bëra nga kompania gjatë mandatit tuaj në këto 5 vjet si CEO në krye të Apple të plotfuqishëm:

'Unë kam dhe kam bërë gabime, natyrisht. Për shembull, Punësova një person të gabuar për të udhëhequr ekipin e shitjeve pakicë (duke iu referuar ish punonjësit John Browett). Ishte qartë një gabim. Unë nuk flas keq për të. Mendoj se mund të themi se këtu nuk i përshtatej kulturalisht. Sidoqoftë, ne shpejt e zbuluam dhe rregulluam të metën sa më shpejt të ishte e mundur. Dhe më në fund jam krenar për atë që bëmë ".

Në intervistë ne mund të shihnim jo vetëm përshtypjen që Cook ka për pesë vitet e tij në krye të këtij projekti, por edhe progresi që Apple po bën ndër vite, dhe rëndësia e lidershipit të nënshkrimit të Cook në krye të një kompanie kaq kozmopolite dhe me ndikim sa Apple.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.