6 truke të thjeshta për Safari

safari1

Safari është shfletuesi vendas i OS X. Mund të mos jetë shfletuesi më i plotë, megjithëse ka shumë shtesa (dhe gjithnjë e më shumë), nuk arrin nivelin e Firefox, për shembull. Personalisht, për performancë dhe shpejtësi është ai që më pëlqen më shumë, është me të vetmin që mund të mbaj shumë skeda të hapura njëkohësisht pa ngadalësuar sistemin, diçka që Firefox nuk e bën. Ne do të shpjegojmë disa truke shumë të thjeshta që e bëjnë përdorimin e këtij shfletuesi shumë më të lehtë.

Hapni adresat në skedat e reja

Nga Mountain Lion, ju mund të kryeni kërkime nga shiriti i adresës, pa pasur nevojë të përdorni më parë motorin e kërkimit. Nëse doni që rezultatet e kërkimit të hapen në një skedë të re në vend që të zëvendësoni atë aktual, duhet të shtypni Cmd + Enter, ose nëse doni të hapet një dritare e re me rezultatet, Shift + Enter.

Shkoni direkt në shiritin e adresës

Po shtyp çdo gjë dhe dëshiron të shkosh direkt në shiritin e adresës për të kryer një kërkim. Nëse doni ta bëni atë pa qenë e nevojshme të lini tastierën dhe të merrni miun ose trackpad, mund ta bëni me kombinimin Cmd + L ose edhe kombinimi Cmd + Alt + F.

safari3

Shtoni direkt një faqe në Favorites

Nëse dëshironi të shtoni një adresë te Favoritet, tërhiqeni ikonën që shfaqet në të majtë të adresës në kategorinë Favorites që dëshironi. Emri i Favorite do të shfaqet direkt në mënyrë që ta ndryshoni nëse dëshironi.

Redaktoni emrin e një Favoriti

Ju mund të redaktoni një emër të një Favorite nëse shtypni dhe mbajeni atë, derisa të shfaqet modaliteti i ndryshimit.

safari4

Paraqitja e skedës

Nëse keni shumë skeda të hapura, mund të shikoni paraprakisht të gjitha skedat me kombinimin Cmd + Shift + \ ose nëse keni një trackpad, me gjestin e bashkimit të gishtave. Skedat që keni hapur do të shfaqen dhe mund të rrëshqisni në njërën anë dhe në tjetrën për të zgjedhur atë që dëshironi.

safari5

Hyni në historikun e shfletimit tuaj të internetit

Shigjetat përpara dhe mbrapa të Safari ju lejojnë të ktheheni prapa ose përpara, logjikisht, por nëse e mbani të shtypur, historia do të shfaqet dhe do të keni mundësi të përdorni të gjitha faqet që keni parë në këtë sesion.

Më shumë informacion - Firefox më në fund merr mbështetjen për Retina Display

Burimi - MacWorld


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.