62% e abonentëve të Apple TV + po përdorin periudhën e provës dhe shumica nuk planifikojnë të rinovojnë

Disa ditë më parë ne botuam një artikull ku, falë studimit të kryer nga JustWatch, mund të shihnim se si Apple TV + pjesa e tregut në Shtetet e Bashkuara eshte 3%, një pjesë shumë larg ofertave të tjera që më pas kanë arritur në treg si Disney +. HBO Max ose Pallua (NBC).

Ju nuk duhet të jeni shumë të zgjuar për të ditur se cila është arsyeja: mungesa e përmbajtjes. Apple nisi shërbimin e saj streaming video pa një bazë për të mbajtur, një bazë që lejon përdoruesit të shijojnë përmbajtje jo origjinale ose ekskluzive kur ata kanë konsumuar tashmë të gjithë përmbajtjen origjinale ose nuk janë të interesuar për atë që është në dispozicion.

Për t'u përpjekur të ruajë interesin e përdoruesve dhe të mos prodhojë efektin që Apple pret, dhe që studimi i fundit konfirmon, kompania me bazë në Cupertino ka zgjati periudhën e provës falas deri në korrik, megjithëse ndoshta nuk do të jetë e mjaftueshme për sa kohë që Apple nuk përfshin një katalog bazë.

Sipas djemve të Shumëllojshmëri, përmes një studimi të botuar nga MoffetNathan, 62% e përdoruesve që përdorin aktualisht Apple TV + e bëjnë këtë falë promovimin e nisur nga Apple ofruar për të gjithë ata përdorues që blenë një iPhone, iPad, Mac ose Apple TV.

Ky studim i njëjtë pohon se shumica e përdoruesve mos planifikoni të pajtoheni sërish kur mbaron periudha e provës ose nuk janë të sigurt për ta bërë këtë. 30% e atyre përdoruesve thonë se do të rinovojnë pajtimin e tyre kur të mbarojë. 29% thonë se nuk do ta përdorin përsëri, ndërsa pjesa tjetër 3% thonë se nuk ishin të sigurt.

Krahasimi i figurave me Disney +

Nëse krahasojmë ato shifra me ato të Disney +, ajo gjithashtu nisi një plan promovues vjetor me fillimin e shërbimit të tij streaming video që aktualisht përdoret nga 16% e pajtimtarëve. Nga kjo 16%, 48% thonë se do të pajtohen sërish kur mbaron ndërsa 19% nuk ​​e kanë në plan ta bëjnë këtë.

Nëse Apple dëshiron të mbajë parapaguesit që ka arritur deri më tani dhe që askush nuk e di sepse Apple nuk zbulon shifrat zyrtareJu nuk mund ta bazoni strategjinë tuaj vetëm në shtimin e përmbajtjes origjinale, përmbajtje që jo vetëm është shumë e shtrenjtë dhe kërkon shumë kohë për t’u prodhuar, por duhet të ofrojë një katalog bazë, ashtu si bëjnë të gjitha shërbimet e transmetimit të videos.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.