A doni ta pyesni Sirinë diçka por nuk mund të flisni me të? Shihni se si t’i shkruani në MacOS Sierra

Siri-macOS-SIERRA Ka shumë arsye pse unë mendoj se Siri në Mac është një hap përpara në multitasking, duke e bërë jetën më produktive, dhe natyrisht, duke siguruar disa magji që ne i kërkojmë kaq shumë nga Apple kohët e fundit.

Siri në Mac është në MacOS Sierra dhe ne do të mund ta shijojmë duke filluar që nesër. Versioni Mac na lejon të bëjmë pothuajse të njëjtat hapa si versioni iPhone ose iPad, por në të njëjtën kohë të vazhdojmë me detyrën që po kryejmë. Por ky funksion ndalet në gjysmë të rrugës nëse jemi në një vend ku nuk mund të flasim me Mac. Në këtë rast gjithmonë mund t’i shkruani atë që dëshironi të bëjë, diçka e ngjashme me shkrimin në qendër të vëmendjes, por më e përgjegjshme.

Për këtë do t'ju duhet të aktivizoni një mashtrim. Së pari ju duhet të thirrni Siri. Keni tre mundësi: në ikonën Dock, në të djathtë sipër, pranë qendrës së njoftimeve në ikonën Siri ose në shkurtoren e tastierës: shtypni dhe mbani të shtypur Cmd + Space.

Siri duhet të shfaqet në të djathtën e sipërme. Mashtrimi fillon kur flisni me të, bëni një pyetje ose thjesht thoni "përshëndetje". Në vijim duhet të klikoni dy herë në tekstin e pyetjes ose të pyetjes cfare keni bere Atëherë rreshti duhet të hapet që ju të shkruani atë që dëshironi të kërkoni Siri. Pasi të keni mbaruar, shtypni enter dhe Siri do t'ju përgjigjet në të njëjtën mënyrë sikur të flisni me gojë.

ndërfaqe-shkruaj-në-siri

Mos harroni se midis opsioneve të tjera, ju mund t'i thoni Siri t'ju përgjigjet në një mënyrë të folur ose të tregojë vetëm rezultatet në ndërfaqen e tij, ideale nëse jeni në një dhomë të qetë.

cilësimet-siri-makos-siera

Për ata që nuk janë të sigurt për të instaluar MacOS Sierra nga versioni fillestar, pasi ndonjëherë, veçanërisht funksionet e reja nuk funksionojnë 100%, ju tregoj se në rastin tim ka një përmirësim thelbësor në Siri, krahasuar me Betas-in e parë. Isshtë e vërtetë që versioni IOS për momentin është pak më i rrjedhshëm, por më shumë sesa përmbush funksionin e tij. Ajo që më mungon janë më shumë përfitime, të cilat me siguri do të përfshihen së shpejti.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Sebas dijo

  Përshëndetje Javier, unë kam një MacPro dhe e kam azhurnuar në MacOS Sierra. Për të përdorur Siri, më kërkon të lidh një mikrofon të jashtëm, pasi MacPro nuk e ka atë. A e dini se çfarë lloj mikrofoni duhet të lidh dhe ku?
  Faleminderit dhe urime në internet!