Abonimi Humble Video Game do të heqë mbështetjen për Mac

Humble është një nga platformat e pakta të disponueshme për Mac që ofron një shërbim abonimi mujor në këmbim të akses në një numër të madh videolojërash, platformë që është gjithashtu e disponueshme si për Windows ashtu edhe për Linux.

Megjithatë, siç ka njoftuar kompania në një email që ua ka dërguar të gjithë klientëve të saj, që nga 1 janari do të nisë një model të ri biznesi që kërkon një aplikacion të ri, një aplikacion të ri që Do të jetë i disponueshëm vetëm për Windows.

Kështu, do të heqë mbështetjen për Linux dhe macOS. Humble Choice u jep abonentëve akses në një përzgjedhje prej 10 lojërash që mund t'i mbajnë përgjithmonë.

Deri më tani, kjo platformë ofronte plane të ndryshme abonimi. Megjithatë, që nga 1 shkurti, do të reduktojë të gjitha planet në një dhe do të jetë i disponueshëm vetëm për Windows, një lajm që vetëm sa përkeqëson marrëdhëniet midis macOS dhe lojërave.

Sipas asaj që mund të lexojmë në email se dërguar për të gjithë përdoruesit e kësaj platforme, përmes Neowin:

Ne duam t'ju bëjmë të ditur se që nga 1 shkurti, versionet Mac dhe Linux të lojërave pa DRM aktualisht në Humble Trove nuk do të jenë më të disponueshme.

Si një anëtar i Humble Choice, mund t'i shkarkoni ende për t'i mbajtur për koleksionin tuaj personal deri më 31 janar. Ato do të vazhdojnë të jenë të disponueshme brenda aplikacionit të ri Humble për ata që përdorin Windows.

Të gjitha lojërat që janë shpërndarë në këtë platformë përmes platformave të tjera, qofshin Origin ose Steam, nuk do të preken nga kjo masë e re.

Përdoruesit që kishin ndonjë shpresë se kjo platformë u prit me krahë hapur një numër i madh titujsh me lançimin e Apple Silicon, tashmë mund të harrohen.

Siç thotë zhvilluesi Steve Troughton:

Batica dhe rrjedha e ekosistemit të lojërave Mac është mjaft e trishtueshme për t'u parë. Apple dogji shumë ura me hakimin 32-bit, ndërprerjen e mbështetjes për OpenGL dhe noterizimin e detyrueshëm. Për të mos përmendur vitet e performancës GPU me çmime të volitshme.

Mbështetja në lojërat iOS nuk bën asgjë për të ndaluar këtë prirje të përhapur.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)