Rrëzimet e Aplikacioneve të Redaktimit të Adobe me macOS Mojave

Në orët e fundit sondazhe dhe komente të ndryshme janë bërë në forume, të përdoruesve që përdorin Mac për procese intensive në redaktimin e imazheve, si video, fotografi dhe zë. Siç është rasti me pothuajse të gjitha versionet e hershme të sistemeve operative në pothuajse çdo platformë, Disa aplikacione profesionale ende nuk janë përshtatur plotësisht për macOS Mojave.

Në versionin macOS High Sierra, vetë Final Cut Pro X kishte një problem të vogël, gjë që nuk ndodh me Mojave sot. Në vend të kësaj, aplikacionet Adobe pëlqejnë Photoshop, Lightroom, Illustrator dhe Acrobat janë buggy deri tani. 

Duke filluar me Photoshop, gabimet gjenden në versionin e fundit Photoshop CC 2018, në filtra të caktuar. Në Mac të pajisur me grafinë e mëposhtme: FirePro D300, FirePro D50 dhe Radeon R9 M370X, ne duhet të çaktivizojmë përdorimin e GPU nëse nuk duam që pikat e zeza të bezdisshme të shfaqen në imazh. Sigurisht, paaftësia e GPU-së puna ngadalësohet, duke anashkaluar një mjet jetësor të redaktuesit.

Në të njëjtën kërkesë, mënyra e errët nuk është përfunduar plotësisht, duke lënë disa pjesë akoma të papërshtatura në ndërfaqen e re Mojave. Përveç kësaj, ajo jep ndjesinë e të qenit një version i papërfunduar, pasi gjejmë seksione të përshtatura, ndërsa të tjerët nuk janë.

Kryerja e testeve të mëtejshme me aplikacionet Adobe, kemi gjetur se aplikacioni ndalet së përgjigjuri në versionet Lightroom Classic 7.5 dhe Lightroom CC 1.5 nëse bëjmë ndryshimin në modalitetin e errët me aplikacionin të hapur.

Në rastin e Ilustruesi CC, aplikacione të caktuara që ekzekutohen në sfond, ne mund t'i shohim ato të hapura në Dock, nëse kemi mundësuar funksionin e shfaqjes së aplikacioneve të fundit. Sistemi nuk interpreton që është një veprim sfond dhe e shfaq atë, duke krijuar konfuzion. Sa për lexuesin dhe redaktorin kryesor të PDF, Akrobat Reeder,  ne mund të shohim probleme të shtypjes, kapjes dhe konvertimit në PDF.

Të dy Adobe dhe Apple po punojnë për të përmirësuar këto mete. Edhe pse reklamohet që disa aplikacione të Adobe nuk përfshihen në versionet e tyre në reSi Dhoma e dritës 6 ata nuk do të shkojnë në Mojave, me shqetësimin e këtyre përdoruesve.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

3 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Andrea dijo

  Ky lajm më ndaloi ashtu siç isha gati për të azhurnuar sistemin operativ në zyrën Imac ...
  A do të na mbani të postuar kur Adobe zgjidh këto probleme? a ka një fije që mund të ndjekim për të zbuluar?

  Shumë falemnderit

 2.   Juancho dijo

  @Andrea: ka shumë bloge ku njerëzit paguhen për të shkruar por kanë zero reagime me lexuesit e tyre (ndjekësit që ju tregojnë tani)… ky është një shembull i qartë. Në rastin tim, mund t'ju them se kam instaluar Mojave në MacBook Pro (2015) dhe sistemi duket shumë i mirë, megjithëse tregon se është beta. Unë kam të instaluar të gjithë paketën Adobe 2018 dhe funksionon mirë, megjithëse në të vërtetë ka pasur disa rinisje që nuk kanë ndodhur në HighSierra. Gjëja më e bezdisshme për mua është problemi që shfaqet me fokusin e dritareve për të cilën deri më tani askush nuk ka folur. Unë ju rekomandoj që të qëndroni me High Sierra derisa Mojave të jetë 100%, por përmirësimet e tij janë me të vërtetë të mira dhe e bëjnë jetën më të lehtë, edhe nëse nuk është ende një sistem plotësisht i qëndrueshëm.

 3.   Ricardo dijo

  Unë kam qenë duke punuar me Mac nga Classic dhe më parë ishte një sistem që ju mund ta rregulloni vetë.
  Një pjesë e mirë e azhurnimeve bazohen në "mbipesha të programuara", ato përmirësojnë 4 budallallëqe dhe ju detyrojnë të azhurnoni shumë programe që kanë punuar më parë.
  Mojave jep probleme të verifikuara nga përdoruesit e vërtetë, N EX SHKCHMBIM të një ambienti të errët, i cili mund të bëhet kryesisht pa të.
  Çmimi është që të ndaloni përdorimin e aplikacioneve si Photoshop.
  Mojave, jo faleminderit.