Apple Developer Academy do të hapë një qendër të re studimi në Arabinë Saudite

akademia e zhvilluesve

Sigurisht, nëse një gjë ka Apple, ajo është sigurisht e saj globalizëm. Projekton në Kaliforni, prodhon kryesisht në Azi, por shet në të gjithë botën. Dhe e njëjta gjë krijon një akademi për zhvilluesit e ardhshëm në Korenë e Jugut, dhe tjetrën, në Arabinë Saudite.

Akademia e parë e këtij lloji që Apple krijoi ishte në Brazil. Disa kanë ndjekur në SH.B.A., dhe e fundit që u ndërtua ishte në Korenë e Jugut. Tjetra do të jetë në Riad. Kur të vendosin një pranë qytetit tim, unë do të regjistrohem akoma ...

Apple sapo njoftoi një hap tjetër në zgjerimin ndërkombëtar në programin e saj të Akademisë së Zhvilluesve. Pasi hapi një akademi të re në Korenë e Jugut në fillim të këtij viti, kompania do të ndërtojë selinë e parë në Akademia e Zhvilluesve të Apple në Riad, kryeqyteti i Arabisë Saudite.

Lajmi është konfirmuar nga gazeta lokale Saudi gazetë, e cila shpjegon se Riad do të jetë qyteti i parë në Lindjen e Mesme që ka një institucion të Akademisë së Zhvilluesve të Apple. Ministri i Komunikimeve dhe Teknologjisë së Informacionit Abdullah El-Swaha Ajo tha se, fillimisht, programi do të përqendrohet në mbështetjen e përfshirjes së grave në fushat e teknologjisë dhe dizajnit.

Abdullah Al-Swaha falënderoi Akademinë e Zhvilluesve të Apple për zgjedhjen e Arabisë Saudite për të qenë vendi i parë në Evropë Rajoni MENA të presë një akademi globale të programimit dhe zhvillimit të Apple.

Apple do ta sjellë programin në Arabinë Saudite përmes një partneriteti me Federatën Saudite për Siguri Kibernetike, Programim dhe Dronë (SAFCSP) përmes Akademisë Tuwaiq dhe Universitetit të Princeshës Nourah Bint Abdulrahman.

Nuk është shfaqur nga asnjë prej palëve kur do të planifikojnë përurimin e kësaj qendre arsimore, por ka shumë të ngjarë që ajo të jetë në mes të vitin tjeter.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.