Apple akuzohet për shkelje të patentave të CalTech për Wi-Fi

CalTech Sistemi i patentave është katalizator për procese gjyqësore dhe Apple nuk është i huaj për këto situata. Akuza e fundit vjen nga Instituti i Teknologjisë i Kalifornisë o CaltechPatentat e Caltech të referuara në këtë çështje të veçantë janë regjistruar midis viteve 2006 dhe 2012, dhe të përqëndrohet në Kodet IRA / LDPC. Ata përdorin qarkun më të thjeshtë të kodimit dhe dekodimit që ka për qëllim të përmirësojë performancën dhe normat e përgjithshme të të dhënave. Të njëjtat teknologji aktualisht zbatohen brenda standardeve 802.11n Wi-Fi y Wi-Fi 802.11ac, të cilat përdoren në shumë produkte të Apple.

logo wifi

Procesi gjyqësor kundër Apple u bë në Gjykata Federale e Kalifornisë, dhe thotë se produktet e Apple, duke përfshirë iPhone, iPad, mushama, dhe madje edhe Apple Rights Watch enkoduesit përdorin, që do të thotë se Apple po shkel katër patenta.

Apple prodhon dhe shet produkte Wi-Fi që përfshijnë kodifikuesit IRA / LDPC, dhe set-top box-et që shkelin këto patenta. Produktet që shkelin këto patenta janë: iPhone SE, iPhone 6s, iPhone 6s Plus, iPhone 6, iPhone 6 Plus, iPhone 5C, iPhone 5s, iPhone 5, iPad Air, iPad Air 2, iPad Pro, iPad Mini4, iPad Mini 3, iPad Mini 2, MacBook Air, madje edhe Apple Watch.

Brenda të njëjtit padi, CalTech citon gjithashtu Broadcom ajo që thotë është gjithashtu duke shkelur të njëjtat patenta. Kjo do të kishte kuptim, duke marrë parasysh që Broadcom është një nga furnizuesit kryesorë të Apple për çipat Wi-Fi. Këto patate të skuqura janë instaluar në një larmi të gjerë të produkteve më të njohura të Apple për celularë, përfshirë këtu edhe ato MacBook Pro Retina, MacBook Air dhe disa iMac.

Apple është një nga klientët më të mëdhenj të Broadcom. Në 2012, 2013 dhe 2014, shitjet ndaj Apple përfaqësuan përkatësisht 14,6%, 13,3% dhe 14,0% të të ardhurave neto të Broadcom Corp.

Ne nuk e dimë se si do të përfundojë kjo dhe çfarë do t'i kërkojë Apple për shkeljen e këtyre patentave. Por ajo që dimë është se ai ka kërkuar një gjykimi i jurisë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.