Apple arrin numrin 1 si prodhues kompjuterësh

Logoja e mollës

Apple e theu kallëpin me Mac. Vitin kur tregu u lançua, u bë me stil dhe me një deklaratë të mirë qëllimi. Me premtimin e qartë për thyerjen e kallëpeve dhe thyerjen e asaj që është krijuar deri në atë moment. Doja të isha transgresive, por në të njëjtën kohë e lehtë dhe miqësore për përdoruesit. Kujdes deri në detajet më të vogla, Mac-ët janë shndërruar në kompjuterë që nxjerrin klasën, stilin, çmimin dhe funksionalitetin në pjesë të barabarta. Koha e tij i ka kushtuar kompanisë, por ai ka zënë vendin e parë për sa i përket prodhuesit të kompjuterave. Një kompani e krijuar për këtë qëllim, por që u diversifikua dhe e arriti atë qëllim më parë me pajisje të tjera. Tani mund të thuhet se molla gjendet në shumicën e shtëpive dhe bizneseve.

Gjithçka zbret në shitjet që kompania ka bërë në fushën e kompjuterëve. Në këtë kuptim, mund të thuhet se Apple ka shitur më shumë kompjuterë në këtë tremujor të parë të 2022 se çdo prodhues tjetër. Kjo është arsyeja pse, kjo është arsyeja pse ka arritur të rrëmbejë Lenovo pozitën e parë si prodhues dhe si shitës. Rritja ka qenë eksponenciale, duke shkuar nga vendi i katërt në i pari në vetëm pesë muaj dhe gjithçka tjetër, me rrethana shumë të pafavorshme jo vetëm për Apple, por për çdo prodhues.

Dërgesat totale të Apple në tremujorin e parë të 2022 arritën 22,3 millones, Sipas Canalys, personi përgjegjës për studimin e kompanisë. Kjo është 1,1% më shumë se në të njëjtën periudhë të vitit 2021. Lenovo ka pësuar një rënie të ndjeshme të shitjeve, duke rënë me 12,2%. Por kjo nuk është asgjë në krahasim me pengesën e pësuar nga HP me një rënie prej gati 18%.

Për momentin mund të flasim për sukses, por kjo është aq e paqëndrueshme sa ka gjasa që në tremujorin e dytë të shohim lëvizje. Kjo është arsyeja pse Apple duhet të bëjë përpjekje për të ruajtur atë pozicion dhe për këtë duhet të pajtohet me Pritjet e WWDC.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.