Apple dënohet të paguajë 300 milion dollarë për shkeljen e një patente DRM

Tim Cook

Ka gjëra që nuk kuptohen. patentat, janë në domenin publik dhe mund të konsultohen. Nëse do të prodhoni një pajisje dhe besoni se disa nga funksionet e saj janë patentuar nga palë të treta, duhet të kërkoni leje për të, dhe normalisht, të paguani honorare. Për këtë janë ata.

Dhe çfarë nuk kuptoj se si Apple, dhe shërbimet e saj ligjore, nuk i shikojnë këto gjëra me një lupë përpara se të hedhin në treg një produkt ose shërbim të ri, për të shmangur atë që sapo ka ndodhur. Sapo u dënova për të paguar 300 millones dollarë për përdorimin e një shërbimi të kodifikuar të shpërndarjes së përmbajtjes pa pëlqimin e kompanisë që zotëron patentën.

Le të supozojmë se unë krijoj një smartphone rrethor. Bëj një raport, duke shpjeguar me qime dhe shenja se si do të ishte i lëvizshëm, unë bashkëngjis katër vizatime të çrregullta ku vlerësohet një ekran i rrumbullakët, pa nevojën për të bërë paraqitje 3D ose ndonjë gjë spektakolare, dhe unë e paraqes atë në shtëpia e patentave.

Bërja e një kërkese të tillë është relativisht e lirë. Nëse jam me fat që askush tjetër nuk ka ardhur me një ide të tillë, organi rregullator më jep patentën dhe voila. Mbetet vetëm ta vendosni në sirtar dhe të prisni. Për shkak se nuk jam prodhues i telefonave celularë dhe as nuk kam ndërmend ta prodhoj. Por nëse dikush mendon ta bëjë këtë, ata do të duhet të blejnë patentën ose të më paguajnë një anëtar i familjes mbretërore për secilën njësi të shitur. Dhe nëse nuk e bën, denoncojeni këngën.

Kjo është ajo që bën kompania PMC (Komunikimet e Personalizuara të Mediave). Ai është i përkushtuar në regjistrimin e patentave që nuk do t’i përdorë kurrë, por beson se disa kompani mund ta bëjnë këtë. Biznesi i tij është që më vonë të shesë këto patenta te kompanitë e interesuara në shfrytëzimin e tyre.

Dënohet të paguajë 300 milion dollarë

Bloomberg vetëm raport që Apple është urdhëruar të paguajë 308,5 millones dollarë për Media të Personalizuara të Komunikimit pasi shkelin një patentë në lidhje me Menaxhimin e të Drejtave Dixhitale (DRM). Një juri federale në Marshall, Texas, vendosi të Premten që kompania të shkelte patentën e PMC pasi u mbajt një gjyq pesë-ditor.

PMC kishte ngritur padi duke pretenduar se Apple kishte shkelur një patentë të saj që përfshin Lojë pa hile, të cilën Apple e përdor për të shpërndarë përmbajtje të koduar nga aplikacionet e saj iTunes, App Store dhe Apple Music.

Gjithçka filloi në 2015. PMC kishte paditur Apple për pretendimin e shkeljes së shtatë prej patentave të saj. Apple e sfidoi me sukses çështjen, por PMC apeloi në gjykatë vitin e kaluar dhe ndryshoi vendimin e bordit se pretendime të caktuara për patentë ishin të pavlefshme.

Apple nuk është viktima e vetme e PMC. Google y YouTube fitoi një proces gjyqësor të ngjashëm mbi një tjetër patentë PMC kohët e fundit dhe një ankesë tjetër kundër Netflix është në pritje në New York. Lojë e madhe, pa dyshim.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.