Apple dëshiron që tastierat e saj të jenë më rezistente ndaj derdhjeve të lëngjeve aksidentale

kafe dhe makbook

Apple sot ka marrë një patentë për t’u prodhuar tastierë më rezistente ndaj ujit sesa ato aktuale. Dhe nuk është se unë dua që ju të punoni nga pishina ose vaska e shtëpisë tuaj, është thjesht për të duruar ato aksidente të vogla që të gjithë kemi pasur herë pas here nëse jeni duke pirë një kafe ose një sodë gjatë përdorimit Mac-in tuaj.

Inevshtë e pashmangshme që herë pas here të derdhim kafe ose Koks që po marrim ndërsa përdorim Mac-in tonë. Dhe më shumë në MacBooks, gjithnjë e më shumë të përdorur në kafene, aeroporte, trena ose në tryezën e kuzhinës. Dhe kur të ketë ndodhur tashmë, ta thajmë sipërfaqësisht me një leckë dhe të lutemi që të mos ketë "depërtuar" dhe dëmtuar një çelës. Apple dëshiron ta shmangë atë me më shumë tastierë i papërshkueshëm nga uji sesa ato aktuale.

Na ka ndodhur të gjithëve në një farë kohe. Nëse jemi duke pirë një pije gjatë përdorimit të Mac-ve, kemi disa mundësi që të kemi një aksident dhe të derdhim kupën ose gotën në tastierë. Dhe ato nuk janë të papërshkueshme nga uji. Lëngu mund të futet midis tastave dhe të dëmtojë tastierën, veçanërisht tastet. sodat me sheqer.

Apple e di këtë dhe dëshiron ta korrigjojë atë. Sot ka fituar një të re patentë, numri 10.784.062, me titull "parandalimi i hyrjes në tastierë" për t'i bërë tastierat tuaja më rezistente ndaj derdhjeve të lëngjeve aksidentale.

Në regjistrimin e patentave, kompania vëren se tastierat janë i prekshëm ndotës të tillë si pluhuri ose lëngjet, që hyjnë përmes hapjeve midis çelësave dhe lidhjeve për më shumë pajisje hyrëse.

patentë tastiere

Skema shoqëruese e patentës së papërshkueshme nga uji të tastierës.

Për shembull, tastierat shpesh përfshijnë një numër të çelësat celularë. Hyrja e lëngshme rreth tastave në tastierë mund të dëmtojë elektronikën brenda. Mbetjet e këtyre lëngjeve, siç është sheqeri, mund të gërryejnë ose bllokojnë kontaktet elektrike, parandalojnë lëvizjen e çelësave duke bashkuar pjesët në lëvizje, etj.

Ndotësit të ngurta (të tilla si pluhuri, papastërtia, thërrimet e ushqimit dhe të ngjashme) mund të qëndrojnë nën çelësat, duke bllokuar kontaktet elektrike, ose duke vepruar si një "ndalesë" në mënyrë që çelësi të mos bëjë udhëtimin e tij të plotë kur shtypet. Apple dëshiron të ndihmojë në parandalimin e fatkeqësive të tilla.

Ju dëshironi të përdorni një membranë që «izoloj»Mekanizmi nën secilin çelës, por që nuk e pengon lëvizjen e tij vertikale të lirë kur shtypet dhe më pas kthehet në pozicionin e tij fillestar të pushimit. Shpresojmë që kjo patentë së shpejti të jetë një realitet.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.