Apple do të hapë një Dyqan të ri Apple në Wuhan në Shtator

Apple tërheq aplikime të reja në tregun kinez

Qyteti Wuhan, në provincën Hubei, është i njohur në të gjithë botën si vendi fillestar i pandemisë koronavirus, një virus që ka ndryshuar mënyrën e jetesës në shumë mënyra, edhe pse pak nga pak po hyjmë në një normal i ri. Pikërisht në këtë qytet, Apple planifikon hapni një Apple Store të ri shtatorin e ardhshëm.

Duket se investimi gjigant që Apple bëri në Kinë disa vjet më parë, duke hapur 42 dyqane të veta në të gjithë vendin, nuk është i mjaftueshëm për të vazhduar ta mbajë këtë vend si burimin kryesor të të ardhurave për kompaninë e Tim Cook. Në fakt, në rezultatet financiare që ai njoftoi disa ditë më parë, 60% e të ardhurave totale vijnë nga ky vend.

Ky Apple Store i ri do të jetë i vendosur në Wuhan International Plaza dhe pritet që hapja përkon me daljen në treg të iPhone 13, një prezantim që do të ishte planifikuar fillimisht për në shtator, megjithëse për shkak të mungesës së komponentëve që po prekin të gjithë botën, kompania me bazë në Cupertino mund të vonojë prezantimin dhe fillimin e mëvonshëm deri në tetor, siç bëri vitin e kaluar me iPhone 12.

Projekti i dekorimit të brendshëm të një Dyqani Apple në Wuhan International Plaza ka qenë shqyrtuar dhe miratuar nga Rrjeti i Shërbimit të Qeverisë së Provincës Hubei, siç raportohet nga Patently Apple. Dyqani, i cili do të zërë 900 metra katror hapësirë, do të vendoset në katin e dytë të qendrës tregtare Wuhan International Plaza.

CEO i Apple Tim Cook tha se tremujori i tretë ishte një "tremujor tepër i fortë" për të ardhura nga Kina, në procesin e vendosjes së një rekordi të ardhurash të qershorit prej 14.760 miliardë dollarësh.

Deri më tani, Apple ka 42 shitore në Kinën kontinentale në 21 qytete. Shanghai ka më shumë pika të shitjes, me shtatë, e ndjekur nga Pekini, me pesë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.