Apple do të investojë 400 milion dollarë këtë vit në programin e saj të strehimit të përballueshëm në Kaliforni

Apple sot njoftoi se këtë vit ajo ndan 400 millones dollarë për planin e saj të strehimit të përballueshëm, të cilin e njoftoi në fund të vitit të kaluar. Unë mendoj se kjo do t'ju bëjë të paguani më pak taksë mbi fitimet e bëra. Sidoqoftë, në një mënyrë të mirë për të menaxhuar kapitalin tuaj, pa dyshim.

Do të doja të shihja kompanitë e mëdha spanjolle të bënin një gjest të ngjashëm, por mendoj se nuk janë për punën. Ka kompani të mëdha që marrin shumë përfitime dhe gjithçka që ata bëjnë është të shpërndajnë dividendët midis aksionerëve. Gjynah

Apple sot njoftoi se ka ndarë 400 milion dollarë për kompaninë e saj projekti i strehimit të përballueshëm dhe programet e ndihmës së pronarëve të shtëpive në Kaliforni këtë vit, duke vazhduar projektin e saj 2.500 miliard dollarë që kompania planifikon të shpenzojë gjatë disa viteve të ardhshme për të ndihmuar në luftimin e krizës së strehimit në atë zonë të Shteteve të Bashkuara.

Ky projekt i ri social Apple synon të ndihmojë mijëra kalifornianë të blejnë një shtëpi të re me disa çmime shumë të volitshme, dhe kushte shumë të favorshme të financimit për njerëzit në nevojë.

Kompleks

Ky është hoteli që Apple po ndërton në Austin, Texas. Ndërtimi i shtëpive tani nuk do të jetë asgjë e re.

Një plan afatgjatë prej 2.500 miliardë dollarësh

Apple njoftoi në nëntor 2019 se do të investonte gjithsej 2.500 millones dollarë për të luftuar krizën e strehimit në Kaliforni, në vitet e ardhshme, duke përfshirë:

 • Un fund inversión Strehim i përballueshëm 1.000 miliard dollarë në partneritet me shtetin e Kalifornisë.
 • Un fondi i ndihmës hipotekare për 1.000 miliard dollarë blerës për herë të parë në shtëpi, me mundësi të rritura financimi për personelin e shërbimeve thelbësore, punonjësit e shkollës dhe veteranët.
 • 300 milion dollarë në tokë Në dispozicion të shtëpive të përballueshme nga Apple.
 • Një fond strehimi në zona e gjirit prej 150 milion dollarë, në një partneritet publik-privat me Housing Trust Silicon Valley.
 • 50 milion dollarë për të mbështetur Destinacionin: Një projekt për të adresuar të pastrehët në Silicon Valley.
 • Në bashkëpunim me CalHFAApple ka siguruar paradhënie dhe ndihmë hipotekore për qindra blerës për herë të parë në shtëpi, duke siguruar përfitime shtesë për mësuesit, veteranët dhe zjarrfikësit. Programi i ndihmës së CalHFA mbështet blerësit e shtëpive me të ardhura të ulëta dhe të moderuara për herë të parë dhe pasqyron diversitetin e shtetit.

Kristina Raspe, Nënkryetari i Pasurive të Patundshme dhe Lehtësive Globale në Apple ka deklaruar se "ndërsa qytete dhe shtete janë detyruar të ndalojnë shumë nga investimet e tyre në strehim me kosto afatgjatë mes krizës aktuale të koronavirusit, Apple është krenare të shkojë përpara me planin tonë gjithëpërfshirës për të luftuar krizën e strehimit në Kaliforni ". Një ide e mrekullueshme.

Padyshim, ato 400 milion dollarë do të zgjidhin problemin e strehimit për shumë njerëz në nevojë. Shtë një investim i shkëlqyeshëm, por ki parasysh se për Apple nuk është shumë. Kjo shumë është shpenzuar për katër filma Apple TV +...


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.