Apple do të mbyllë ciklin e Apple Silicon deri në fund të këtij viti

Federighi

Me këtë imazh të Craig Federighi duke hapur Mac-in e parë me M1 nga laboratori sekret Apple Park, projekti filloi. Silici i mollës, padyshim më i rëndësishmi i kompanisë në vitet e fundit.

Dhe gjatë atij prezantimi, nënkryetari i departamentit të softuerit të Apple shpjegoi se kalimi i të gjithë Mac-ve të bazuar në procesorë Intel në të rinj me arkitekturë ARM do të zgjaste dy vjet. Dhe gjithçka duket se datat do të përmbushen, me rinovimin për në fund të këtij viti të Mac-it më të fundit me një çip Intel, Mac Pro.

Lejuesi i famshëm i lajmeve të Apple, DylandDTK, ka postuar në llogarinë tuaj Twitter se Apple planifikon të përfundojë të ashtuquajturin tranzicion "Apple Silicon" deri në fund të këtij viti. Ai shpjegon se deri në tremujorin e katërt të 2022, Apple do të lançojë Mac Pro të ri me një procesor ARM, për të zëvendësuar modelin aktual të pajisur me Intel.

Ky model i ri do të pajiset me një procesor të ri të serisë M. Nuk do të jetë nga familja M2, por një M1 më i fuqishëm se M1 Max aktual. mund të mbajë deri në 40 bërthama përpunimi dhe 128 bërthama për grafikë. Një barbari e vërtetë.

Nëse marrim parasysh se kompania planifikon të zëvendësojë rrymën IMac 27 inç së shpejti, me një procesor Intel, për një Apple Silicon të ri, (mundësisht 32 inç), atëherë vetëm Mac Pro do të mbetet si bastioni i fundit i Intel-it brenda ofertës kompjuterike të Apple.

Pra, kur Mac-i më i fuqishëm i Apple-it kthehet në rinovim tremujori i katërt këtë vit, projekti Apple Silicon do të pushojë së qeni një “projekt” dhe do të kthehet në histori, pasi do të ketë përfunduar ndryshimi nga Mac-ët e Apple, të gjithë të bazuar në procesorë Intel, në të gjithë me procesorët e tyre me arkitekturë ARM.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)