Apple do të ndryshojë sistemin e ftohjes së fletoreve të saj

Apple do të ndryshojë sistemin e ftohjes së fletoreve të saj
mollë po kërkojnë të shtojnë përdorimin e lëngje ftohës për të transportuar nxehtësinë në planet e ardhshme të laptopit tuaj. Për më të shkolluarit në çështjet e mushama ose të paktën për ata që duan të lexojnë, kjo iniciativë nuk është e re, në fakt mollë kishte përdorur një sistem të diskutueshëm ftohjeje të lëngshme në të Fuqia Mac G5 të dy procesorëve.

Një kërkesë për patentë me 12 faqe që ishte regjistruar fillimisht në maj të vitit të kaluar u botua për herë të parë javën e kaluar, ku shënimet e kompanisë të ardhurat e konsiderueshme nga performanca e tyre pajisje elektronike në vitet e fundit, duke e bërë më të vështirë për t'i bërë ata të mbajnë një temperaturë funksionimi të favorshme si nga brenda ashtu edhe nga jashtë.

Si një zgjidhje e mundshme, mollë propozon një sistem që përfshin një burim energjie të fiksuar në një tub të zhytjes së nxehtësisë që mund të përmbajë një lëng ftohës. Pastaj lëngu do të qarkullonte përmes tubit për të transportuar nxehtësinë në një pajisje që transferon nxehtësinë në pjesën e jashtme.

Veçanërisht mollë vuri në dukje se kufizimet e peshës dhe madhësisë së kësaj pajisje e bëjnë të vështirë arritjen e temperaturës së dëshiruar të funksionimit. Meqenëse ndonjëherë pesha dhe madhësia e lavamanëve janë shumë dhe kapaciteti i kufizuar i baterisë, kjo do të thotë që energjia e disponueshme për një mekanizëm ftohës siç janë tifozët është e vogël.

Përmes | AppleInsider


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   hulumtimi i kancerit në Mbretërinë e Bashkuar dijo

  A ka ndonjë qëllim të këtij postimi nëse nuk ju shqetëson të pyesni?

 2.   Avokati Accutane dijo

  Unë kërkoj falje, por, për mendimin tim, ju nuk keni të drejtë. Jam i sigurt Unë do të mbroj pozicionimin. Më dërgoni me email në PM, ne do të flasim. Faleminderit shumë me këtë informacion, unë tashmë po bëj disa nga ato sugjerime, por ka shumë të tjerë që janë një ushqim i ri për mua.