Apple është ende duke negociuar me kompanitë diskografike për shërbimin e saj të transmetimit të muzikës para WWDC 2015

rreh muzikë muzikore streaming

Një nga temat më të përfolura gjatë këtyre javëve ka qenë rinovimi shërbimi i transmetimit të muzikës nga kompanitë BeatsNdërsa gjërat qëndrojnë tani, është shumë e pritshme që Apple të prezantojë "shërbimin e transmetimit të muzikës" këtë vit, më konkretisht në Konferencën në botë për Zhvilluesit (WWDC 2015), i cili prezantohet këtë të hënë, 8 qershor, siç e dimë të gjithë. Sidoqoftë, siç zbulohet në një raport të ri të lëshuar së fundmi nga 'Bloomberg', Apple ende është në bisedime me etiketa të ndryshme muzikore, të cilët po përpiqen të negociojnë kushtet për shërbimin e ardhshëm transmetues.

Në thelb, nëse raporti është i vërtetë, atëherë etiketat po negociojnë me Apple, për të marrë kushte të favorshme për ta. Tani për tani, kompanitë rekord marrin rreth 55 përqind e Spotify dhe shërbime të tjera të transmetimit të muzikës (3 muajt e parë të Premium për 0,99 € dhe pas vetëm 9,99 € / muaj, në Spotify), ndërsa botuesit marrin 15%.

logo e mollës së muzikës

Kompanitë rekord po bëjnë presion për një pjesë më të madhe të byrekut dhe ata duan të rrisin fitimet e tyre, sesa të marrin me Spotify Ltd.

Në të kaluarën, u përfol se Apple do të ofronte shërbimin e saj të transmetimit të muzikës vetëm për 7.99 dollarë në muaj, por nuk është konfirmuar fare, dhe nëse shohim që kompanitë rekord dëshirojnë më shumë, unë mendoj se do të jetë rreth të njëjtit çmim me Spotify.

Apple po bën presion për të mbyllur negociatat, përpara WWDC 2015, dhe sipas raportit të kompanisë me bazë në Cupertino, ajo ende ka të gjitha qëllimet e zbulimit të aplikacionit të saj muzikor. gjatë konferencës, megjithëse nuk pushojnë së qeni thashetheme. Ky aplikacion thuhet se do të quhet «Muzika e Apple«, Siç e përmendëm në Ky artikull.

Spotify u ofendua rreth "Taksa e mollës", të cilën e ka në App Store, Apple ngre një 30% mbi të ardhurat për shitjet e aplikacioneve.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

3 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Alexander dijo

  Apple po hyn në shumë tregje. Performanca e tij e ulët në produkte të caktuara (iPhone), është vërejtur për një kohë të gjatë.
  Ju nuk mund të merrni përsipër të gjitha bizneset. Për mua, ky do të jetë vetëshkatërrimi i tij si një kompani me cilësi dhe besueshmëri të madhe në produktet e saj.

  1.    Jezusi Arjona Montalvo dijo

   Mirë Alejandro, mendoj njëlloj si ju, pjesërisht. Unë mendoj se ky treg mund të jetë shumë i madh dhe se mund të ketë një faktor të rëndësishëm për t'u integruar, brenda pak konkurrentëve që ka, sepse Spotify është mbreti.
   Çfarë mund të jetë e mrekullueshme? Po, por ne po flasim për Apple, dhe nëse ajo vjen me pajisjet më të mira dhe ta sjellësh atë në vend, është një mënyrë për të shitur, një plus. (Unë gjithashtu dështova me pjesën itunes të ndjekjes së artistëve muzikorë dhe nuk është hera e parë që dështon.)
   Por siç thoni me fjalë të tjera, mund të jetë shumë mirë, por unë nuk kam asnjë dyshim në ekip.

   Ne do ta shohim atë të hënën Alejandro, faleminderit për komentin tuaj.

  2.    Mikrofon dijo

   Alejandro, në rast se nuk e dini, Apple ka qenë në industrinë e muzikës për një kohë të gjatë tani. Nëse jo, bëni një vizitë në Wikipedia dhe shikoni se si Xha Jobs revolucionarizoi tregun në atë kohë me iPod.