Apple gjobitet 1.100 milion euro për praktikat e antitrustit

Tim Cook

Të dhëna teknike dhe Ingram Micro, u gjobitën përkatësisht 63 milion euro dhe 76 milion euro, përveç kësaj Apple merr pjesën më të keqe të sanksionit me një gjobë që arrin deri në 1.1 miliardë euro. Sanksioni për Apple vjen pasi organi rregullator ADLC (Autoriteti Francez i Konkurrencës) konsideron se praktikat e kryera nga firma në çështjet e antitrustit nuk janë të sakta dhe në rastin e Tech Data dhe Ingram Micro, nga marrëveshjet e mëparshme konsiderohen të paligjshme.

kjo sanksioni do të apelohet nga kompania Cupertino siç tregohet nga media të ndryshme që pyetën përfaqësuesit e ndërmarrjes. Ky nuk është sanksioni i parë që kompania merr në vendin francez, edhe pse është e vërtetë që është më e larta. Apple ka një histori të gjatë konfliktesh me vendin tonë fqinj dhe në këtë rast është një nga sanksionet më të rëndësishme të vendosura nga autoritetet e vendit. Hetimi filloi vite më parë dhe sapo të përfundojë ky sanksion i rëndësishëm është vendosur ndaj Apple France.

Në këtë kuptim, kontratat me përparësi të bëra nga Apple për shpërndarësit e saj e bëjnë këtë sanksion të bjerë pas një hetimi të gjatë. "Abuzimi i varësisë ekonomike" dhe "konkurrenca e pandershme" Këto janë terma që shfaqen në këtë sanksion dhe megjithëse është e vërtetë që kompania e Amerikës së Veriut mohon gjithçka, sanksioni është vendosur dhe natyrisht që do të marrë ankesën përkatëse. Një sanksion i ri që shton një shumë parash që nuk është parë kurrë më parë për sa i përket shumave.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.