Apple ka zgjedhur të reduktojë varësinë nga MobileDeviceUpdater në Mac

Apple tani ka zgjedhur të reduktojë varësinë nga MobileDeviceUpdater

Shpesh herë, kompania lëshon një sërë përditësimesh për pajisjet e saj. Zakonisht ato lëshohen për rregullime të gabimeve ose për të shtuar veçori të reja. Megjithatë, ka raste kur befason duke lëshuar përditësime të rralla. Kjo është ajo që ndodhi kohët e fundit kur u lëshua një azhurnim i veçantë i softuerit për Mac -të që përdorin macOS Big Sur. "Përditësimi i mbështetjes së pajisjes": "Për të siguruar përditësimin dhe Rivendosja e përshtatshme për pajisjet iOS dhe iPadOS me Mac ».

Përditësimi shtoi mbështetje për pajisjet e lëshuara kohët e fundit, duke përfshirë modelet iPhone 13, iPad mini të ri dhe iPad të gjeneratës së XNUMX-të. Sidoqoftë, përditësimi ishte i pari i këtij lloji që mbërriti përmes Preferencave të Sistemit -> Përditësimi i Softuerit. Në mënyrë tipike, kur lidhni një iPhone, iPad ose iPod touch me një Mac, shfaqet një kuti dialogu nga një aplikacion i quajtur Përditësuesi i pajisjes celulareMe Thotë "Kërkohet një përditësim i softuerit për t'u lidhur" me pajisjen tuaj iOS. Kjo zakonisht ndodh kur pajisja është përditësuar në mënyrë të pavarur me një version më të ri të iOS ose iPadOS që Mac nuk e njeh. Duke treguar se shkarkimi kërkohet që kompjuteri të komunikojë me pajisjen.

Nga pamja e saj, Apple ka zgjedhur të zvogëlojë varësinë nga aplikacioni MobileDeviceUpdater. Këtë e bën duke i dërguar automatikisht këto shkarkime kur të jenë gati. përmes përditësimit të softuerit. Në këtë mënyrë, përdoruesit nuk duhet të presin më derisa të lidhin një pajisje iOS për të marrë atë që tani njihet si "Përditësimi i mbështetjes së pajisjes".

E gjithë kjo, konfirmuar falë Adam Engst de Këshilla:  "Iceshtë mirë të dihet se çfarë ndodh kur instaloni përditësimet e ardhshme të mbështetjes së pajisjes nga Software Update - ata nuk kërkojnë një rindezje dhe përdoruesit do të kenë akoma një dialog MobileDeviceUpdate herën tjetër kur të lidhin pajisjen e tyre nëse nuk e kanë instaluar përditësimin."


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)