Apple lëshon macOS Mojave beta 9 për zhvilluesit

Disa minuta më parë Apple lëshoi ​​macOS Mojave beta 9 për zhvilluesit. Vërtetë në traditën e tij për të dhënë beta të hënën, këtë javë ajo përsërit beta, një shenjë e fjalës kryesore të shtatorit. Betat zakonisht lëshohen çdo dy javë, por këtë herë ata nuk kanë lënë një javë pushim.

Ne jemi duke pritur për të dhëna specifike nga Keynote për Shtatorin, ku ata do të na informojnë për disponueshmërinë e versionit përfundimtar të macOS Mojave, të planifikuar për në gjysmën e dytë të Shtatorit, i cili do të sjellë të gjitha lajmet dhe përmirësimet e performancës të njohura në betat aktuale .

Megjithëse nuk i dimë detajet që do të sjellë beta 9, pasi që do të jenë zhvilluesit ata që zbulojnë variacione, ne mund të detajojmë çfarë ka të re në macOS Mojave.

Çfarë ka të re në macOS Mojave:

 • Ne gjetëm sfonde të reja dinamike për desktop, që ndryshojnë tonalitetin ndërsa dita përparon.
 • Sapo të instalohen betat, në konfigurimin fillestar, ato na lejojnë të zgjedhim nëse preferojmë opsionin "ditën" të njohur deri më sot, ose mënyra e errët, si një risi e madhe e Mojave. Këto opsione mund të ndryshohen më vonë nga preferencat.
 • La Funksioni i pirgjeve, për të grupuar ikonat e desktopit në pirgje sipas klasave.
 • Karakteristika të reja në Gjetës te: shkurtoni videot pa futur Fotografitë ose QuickTime, bëni ndryshime në skedarë pa hapur pamjen paraprake, direkt në Shikimin e Shpejtë.
 • Karakteristika të reja të pamjes së ekranit.
 • Vazhdimësia vjen në kamerën e iPhone. Ne mund të fusim në një dokument në Mac, imazhin e sapo kapur nga iPhone.
 • Disa aplikacione iOS janë krijuar për Mac, siç është rasti me: Çantë ose shtëpi. 
 • Ndryshim shumë përfaqësues i Mac App Store, për të përmirësuar sugjerimin e Aplikimeve.

Në betat e fundit, ne kemi vërejtur disa detaje të më shumë se 200 detaje gjysmë të fshehura që shfaqen në çdo version të ri të macOS, duke përfshirë:

 • Hartat janë përshtatur në modalitetin e errët, kur në versionin fillestar nuk ishte.
 • Bug i rregulluar në vendosjen e shkëlqimit në MacBook Pro 2018.
 • A sfondi i dytë dinamik. 

Nga të këqijat, që nga beta e fundit nuk kemi më opsionin e grupit FaceTime. Shtë një opsion i lançuar në fjalën kryesore të WWDC, por kur Apple zhduket, ajo preferon ta korrigjojë atë më shumë përpara se të nisë. Çdo lajm shtesë, ne e parashikojmë atë sa më shpejt të jetë e mundur në këtë faqe.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)