Apple lëshon macOS Ventura 13.1 RC për zhvilluesit

Ventura

Brenda pak ditësh të gjithë përdoruesit e macOS Ventura do të jenë në gjendje të përditësojnë Mac-ët tanë në versionin 13.1. Dhe kjo do të jetë kështu sepse disa orë më parë Apple lëshoi ​​​​versionin RC të macOS Venture 13.1.

Dhe kur Apple lëshon një version Release Candidate të një përditësimi për zhvilluesit për ta testuar, kjo do të thotë se, me përjashtime të rralla, ai tashmë është versioni përfundimtar, para-final. Nuk do të ketë më ndryshime dhe brenda pak ditësh, përditësimi në fjalë do të dalë për të gjithë përdoruesit.

Një javë pas lëshimit të versionit beta më të fundit të macOS Ventura 13.1, Apple ka lëshuar atë Lëshoni kandidatin e njëjta gjë për zhvilluesit. Kjo do të thotë se është tashmë i përgatitur dhe gati që të gjithë përdoruesit të përditësojnë Mac-et tanë në versionin e ri të përmendur të macOS brenda pak ditësh.

Ky version i ri i macOS përfshin mbrojtje të avancuar të të dhënave për iCloud si një risi e dukshme. Një lidhje e re me renë Apple që shton kriptimi nga fundi në fund për kopje rezervë iCloud, Shënime, Foto, iCloud Drive, Përkujtues, memo zanore, etj. Ky kriptim i ri do të jetë i disponueshëm në të gjitha platformat dhe do të prezantohet me lëshimin e iOS 16.2, iPadOS 16.2 dhe macOS 13.1.

Me macOS Ventura 13.1, ne gjithashtu mund të shijojmë aplikacionin e ri freeform, që synon bashkëpunimin krijues. Mund të përdoret për të hartuar dhe kapur projekte dhe ide të reja, për të shkruar mendimet, për të vizatuar, për të ndarë gjithë atë kreativitet me përdoruesit e tjerë në kohë reale.

Ky përditësim prezanton gjithashtu mbështetje për një arkitekturë të re aplikacioni. Shtëpi dhe pajisjet inteligjente të pajtueshme me të, duke përmirësuar funksionet dhe përputhshmërinë e tyre. Ky përmirësim në fushën e automatizimit të shtëpisë do të inkorporohet gjithashtu në iOS 16.2 dhe iPadOS 16.2 të ardhshëm për iPhone dhe iPad respektivisht.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.