Apple lëshon macOS 12.2.1 duke rregulluar problemet e baterisë në Mac, ndër të tjera

. macOS Monterey

Ne kishim folur në postimet e mëparshme se Apple ishte në lëvizje të plotë për të zgjidhur problemin e shkarkimit të baterisë në Mac sepse ata qëndruan të lidhur me Bluetooth. Pritej të rregullohej kur të dilte macOS 12.3 i cili është ende në beta. Por kompania amerikane e ka zgjidhur problemin pa pritur atë version. Ai ka nisur macOS 12.2.1 dhe e rregullon atë problem ndër të tjera.

Apple ka lëshuar macOS 12.2.1 për të gjithë përdoruesit me disa rregullime të rëndësishme të gabimeve dhe sigurisë. Në veçanti, ai përfshin një rregullim për problemin e shkarkimit të baterisë të lidhur me Bluetooth për MacBooks. Ju ndoshta keni tashmë qasje në përditësimin nëse shkoni te Preferencat e sistemit> Përditësimi i softuerit dhe atje mund të shihni nëse është tashmë i disponueshëm për Mac-in tuaj.

Apple thotë se macOS 12.2.1 rregullon një problem zhgënjyes të shkarkimit të baterisë Bluetooth me të cilin janë përballur përdoruesit e MacBook. Sidoqoftë, Apple e thotë në mënyrë specifike këtë zgjidhja është për MacBooks me Intel.  Por realiteti është se përdoruesit e M1 dhe Intel MacBook e kanë pasur problemin.

macOS 12.2.1 ofron gjithashtu përditësime të rëndësishme sigurie dhe rregullon një problem për Mac-et me bazë Intel që mund të shkaktojë shkarkimin e baterisë gjatë gjumit kur lidhet me Pajisjet periferike Bluetooth.

Dhe një nga gjërat më të mëdha që rregullon ky version i ri është një gjë e madhe defekt sigurie në WebKit. Përpunimi i përmbajtjes së internetit të krijuar me qëllim të keq mund të çojë në ekzekutim arbitrar të kodit. Apple është në dijeni të një raporti që kjo çështje mund të jetë shfrytëzuar në mënyrë aktive.

Siç e shihni ky version i ri është i rëndësishëm për ta instaluar në Mac nëse e pranon atë. Ai rregullon disa gabime të rëndësishme që duhet të rregullohen dhe është alternativa më e mirë nëse nuk dëshironi të instaloni Betas në Mac-in tuaj të ri.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.