Apple lëshon macOS Big Sur 11.6.1

Ngjitur me lëshimi i macOS Monterey në versionin e tij përfundimtar, pasditen e djeshme (me orën e Spanjës), djemtë e Kupertinos nisën një përditësimi i ri i macOS Bir Sur, një përditësim i destinuar për të gjithë ata përdorues që aktualisht nuk planifikojnë të përditësojnë Monterey.

Ky azhurnim rregullon probleme të ndryshme sigurie, kështu që nëse nuk e keni përditësuar ende ose planifikoni ta bëni së shpejti (për çfarëdo arsye), tashmë po merrni kohë. Ky përditësim i ri, me numrin 11.6.1, është tashmë i disponueshëm së bashku me macOS Monterey përmes Preferencave të Sistemit.

Ky përditësim nuk vjen i vetëm, pasi Apple ka lëshuar gjithashtu një përditësim për përdoruesit e macOS Catalina, version para macOS Big Sur dhe që la jashtë Mac-ët e mëparshëm nga 2014.

Si të shkarkoni macOS Big Sur 11.6.1

Siç e kam komentuar, ky përditësim është i disponueshëm deri në fund Preferencat e sistemit. Brenda preferencave të sistemit, klikoni mbi Përditësimi i softuerit.

Përditësimi i parë që do të shfaqet do të jetë macOS Monterey, por nëse klikojmë më shumë informacion në seksionin Përditësime të tjera të disponueshme, Përditësimi i macOS Big Sur 11.6.1 do të shfaqet, një përditësim që zë 2.6 GB.

Në të njëjtin seksion gjithashtu ekziston përditësimi për macOS Catalina.

Në këtë moment Apple nuk e ka përditësuar faqen e internetit ku i informon përdoruesit për lajmet e sigurisë që janë zbatuar në përditësimet që lëshon për të gjitha sistemet e tij operative, të paktën në kohën e publikimit të këtij artikulli.

Por ajo i ka të gjitha shenjat për të qenë një çështje mjaft serioze siguriepasi nuk ka kuptim të lëshoni një version të ri të macOS së bashku me një përditësim të sistemit operativ që do të zëvendësojë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.