Apple lëshon macOS Monterey 12.5 për të gjithë përdoruesit

monterej

Apple nuk donte të priste më dhe pas lançimit të Kandidatit të dytë të lëshimit të macOS Monterey 12.5, të gjithë përdoruesit "në këmbë" tani mund të përditësojnë Mac-ët tanë në versionin përfundimtar të përmendur.

Megjithëse ky këst i ri i macOS Monterey nuk paraqet shumë veçori të reja domethënëse për përdoruesin, është e detyrueshme të përditësojmë pajisjet tona për shkak të rregullime të defekteve në kod y azhurnimet e sigurisë.

Po këtë javë, ne shpjeguam se Cupertino kishte lëshuar një version të dytë të përditësimit macOS Monterey 12.5 RC, kështu që ne prisnim versionin përfundimtar për javën e ardhshme. Por Apple iu duk se nuk kishte nevojë të priste më, dhe ne tani mund të përditësojmë Mac-ët tanë në versionin përfundimtar të macOS Monterey 12.5.

Ky version i ri është përditësimi i pestë i madh për macOS Monterey i cili u lëshua për herë të parë për të gjithë përdoruesit në tetor 2021. macOS Monterey 12.5 vjen dy muaj pas lëshimit të macOS Monterey 12.4. Përditësimi i macOS Monterey 12.5 mund të shkarkohet në të gjithë Mac-ët që mbështesin macOS Monterey duke shkuar te seksioni Përditësimi i softuerit de Preferencat e sistemit, Si zakonisht.

Sipas shënimeve të lëshimit të Apple, macOS Monterey 12.5 shton një rregullim të gabimeve për të rregulluar një problem në skedën Safari dhe shton opsionin për të rifilluar, ndërprerë, rikthyer prapa ose përparuar shpejt një video sportive të drejtpërdrejtë që po luhet aktualisht.

macOS Monterey 12.5 mund të jetë një nga përditësimet e fundit të sistemit aktual operativ për Mac, pasi Apple po punon në macOS Ventura, versioni i këtij viti i macOS që do të dalë këtë vjeshtë.

Thuhet se macOS i ri u prezantua tashmë në qershor në WWDC 2022, dhe që nga ajo ditë, mijëra zhvillues në mbarë botën po e testojnë tashmë atë në fazat e para beta.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.