Apple mund të zhvillojë pajisje mjekësore për pacientët kronikë

Apple mund të krijojë pajisje mjekësore të mbikëqyrjes

Me Apple Watch, një nga synimet e Apple ka qenë të kujdeset për shëndetin e përdoruesve të saj. Gjithnjë e më shumë, ora përfshin shumë funksione të dizajnuara për të monitoruar shëndetin dhe aktivitetin e përdoruesit të saj. Me këtë patentë të re, kompania amerikane dëshiron të zhvillojë pajisje mjekësore se ata janë në gjendje të ndjekin në ato pacientë që vuajnë nga sëmundje kronike, të tilla si astma.

Një patentë e re Apple e regjistruar nën titull "Sistemi i monitorimit për të vlerësuar kontrollin e një gjendje patologjike", ju doni të krijoni një seri pajisjesh mjekësore në mënyrë që të jeni në gjendje të kryeni një monitorim gjithëpërfshirës të shëndetit. Për më tepër, kushtet përreth një pacienti do të regjistrohen. me ndonjë sëmundje të natyrës kroniketë tilla si hipertensioni, diabeti ose astma.

Hapi i parë në sistem do të ishte mbledhja e të dhënave për një pacient. Të dhëna të tilla si cilësia e gjumit ose ngopja me oksigjen (artikuj të rinj në një watchOS të ardhshëm), dhe t'i kombinojë ato me faktorë mjedisorë siç janë demografia ose rajoni. Këto të dhëna mund të përdoren për të krijuar një 'model specifik për pacientin' për monitorim.

Pajisjet e reja mjekësore Apple në një patentë

Pasi të gjenerohet modeli, sistemi përdor pajisje të ndryshme për të monitoruar ndryshimet në statusin e sëmundjes. Këta sensorë mund të vendosen në dhe rreth një përdoruesi, duke përfshirë sensorë që vishen ose sisteme të tjerë në mjedisin e përditshëm të përdoruesit. Si shembull, për pacientët me astmë. Kjo mund të përfshijë një ose më shumë sensorë të vendosur nën dyshekun e pacientit për të mbledhur të dhëna të rrahjeve të zemrës dhe të frymëmarrjes ndërsa flenë. Ndryshimet në ato metrika të të dhënave dhe krahasimet e tyre me të dhënat e mëparshme, mund të zbulojnë nëse gjendja kronike e një personi po ndryshon. Në atë mënyrë mund të parashikoni një rikthim ose përkeqësim të mundshëm.

Duke qenë një patentë, ne nuk e dimë nëse këto pajisje në të vërtetë do ta shohin dritën. Por nëse marrim parasysh se Apple kohët e fundit patentoi mundësinë e mbledhjes dhe ndarjes së më shumë të dhënave mjekësore dhe mjedisit të përdoruesit të Apple Watch, në rast të një rënie, ne shohim se Apple gjithashtu dëshiron të shquhet në fushën e shëndetit.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.