Apple njofton datën e shfaqjes së filmit CODA, fituese e 4 çmimeve Sundance

Apple kap të drejtat për CODA

Apple ka njoftuar në një njoftim për shtyp, datën e publikimit të filmit tjetër origjinal që do të vijë në shërbimin e saj video streaming. Po flas për CODA, një film që u prezantua në festivalin e fundit të Sundance dhe që mori 4 çmime. Premiera e filmit Shpallet për 13 Gusht.

Filmi CODA luan Emilia Jones, Eugenio Derbez, Troy Kotsur, Ferdia Walsh-Peelo, Daniel Durant, Amy Forsyth, Kevin Chapman dhe Fituesja e Oskarit Marlee Matlin, i cili do të veprojë si prezantues në ceremoninë tjetër të 93-të të Oskareve, të Dielën, 25 Prill.

Ky film prodhohet nga Vendome Pictures dhe Pathé, me Philippe Rousselet, Fabrice Gianfermi, Patrick Wachsberger dhe Jérôme Seydoux dhe Ardavan Safaee dhe Sarah Borch-Jacobsen që shërbejnë si prodhues ekzekutiv.

Filmi tregon historinë e Ruby (Emilia Jones), një vajzë 17-vjeçare, udëgjon vetëm një anëtar të një familjeje të shurdhër (CODA është shkurtesa për Fëmijët e të Rriturve të Shurdhër). Jeta e saj sillet rreth interpretimit për prindërit e saj (Marlee Matlin, Troy Kotsur) dhe punës në anijen e peshkimit të familjes që lufton çdo ditë para se të shkojë në shkollë me babanë dhe vëllain e saj më të madh. (Daniel Durant).

Por kur Ruby bashkohet me klubin e saj të korit të shkollës së mesme, ajo zbulon një dhuratë për të kënduar dhe së shpejti tërhiqet nga partneri i saj i duetit Miles (Ferdia Walsh-Peelo). I inkurajuar nga drejtori i tij entuziast dhe i ashpër i korit (Eugenio Derbez), ai e fton atë të aplikojë në një shkollë prestigjioze të muzikës, por Ruby e gjen veten e shkëputur midis detyrimeve që ndjen ndaj familjes së saj dhe ndjekjes së ëndrrave të saj.

Apple mori të drejtat për këtë film në fund të janarit, duke tejkaluar të gjitha rekordet e mëparshme të festivalit duke paguar një shumë rekord të vendosur në 25 millones de dólares.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.