Apple përditëson një version të ri të Safari Technology Preview, 143

Azhurnimi i Shikimit të Teknologjisë Safari 101

Të gjithë e dimë se çfarë është Safari Technology Preview. Është shfletuesi eksperimental i Apple i lançuar në vitin 2016 me idenë për të qenë në gjendje të testojë të gjitha ato risi dhe ide që lindën pa pasur nevojë t'i provoni në shfletuesin kryesor, Safari. Me këtë u fitua prakticiteti sepse nuk ishte e nevojshme të ndalohej përdorimi i shfletuesit, duke qenë një mjet që përdoret pothuajse vazhdimisht në terminalet e Apple. Me këtë shfletues të purpurt, testet bëhen dhe zbatohen vetëm nëse gjithçka shkon mirë. Tani ne kemi versioni 143 me rregullime të gabimeve dhe zgjidhjen e disa gabimeve të tjera.

Safari Technology Preview ka në dispozicion për të gjithë ata që duan ta provojnë, versioni i tij i ri 143. Kjo përfshin rregullime të gabimeve dhe përmirësime të performancës për Inspektorin e Uebit, Pyetjet e kontejnerëve CSS, Shtresat e kaskadës së CSS, Nëngridën, CSS, JavaScript, Rendering, Animacionet në ueb, SVG, Scrolling, WebAuthn, WebGL, HTML, Web API, Media, Aksesueshmëria, qasja në sistemin e skedarëve dhe zgjerimet në ueb.

Një nga gjërat që duhet të keni parasysh është se në këtë version numërohet 143 grupi i skedave nuk po sinkronizohet. Nëse e prisnit që të ishte kështu, mendoj se do të duhet të prisni të paktën një përditësim tjetër. Por nuk është për t'u dëshpëruar sepse Apple zakonisht zbaton veçori të reja në këtë Safari vazhdimisht. Nëse dëshironi të dini në thellësi se nga përbëhen të gjitha përditësimet e kryera në këtë version 143, ju duhet vetëm të hidhni një sy në Uebfaqja e Parapamjes së Teknologjisë Safari.

Përditësimi i Parapamjes së Teknologjisë Safari është i disponueshëm përmes mekanizmit të përditësimit të softuerit nëpërmjet "Preferencat e sistemit" dhe për këdo që ka shkarkuar shfletuesin. Kështu që ju tashmë e dini. Nëse dëshironi të shihni të gjitha lajmet, por ende nuk e keni versionin e ri, detyrojeni manualisht të arrijë dhe të shijoni të gjitha ato veçori të reja.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.